Hlavní obsah

Příznaky deprese, které není dobré podceňovat

10. 10. 2022, 6:12

Jakmile člověku dlouhodobě chybí vnitřní rovnováha, začne se to projevovat různým způsobem. Jedním z nich může být i deprese, kterou si však možná ani neuvědomí. Zároveň se však nedokáže zbavit pocitu, že padá do jámy nebo ho zahalila těžká deka. Jak poznat, že se jedná o depresi? A co s tím?

Foto: Profimedia.cz

Z deprese se nevyspíte a nepůsobí na vás ani věci, které by vás běžné rozptýlily a zlepšily by vám náladu.

Článek

Ačkoliv je deprese známé slovo, ne každý ji dokáže správně definovat. „Deprese je duševní nemoc, a je proto třeba odlišit ji od depresivních stavů,“ říká klinická psycholožka Anna Říhová z psychedelické kliniky Psyon a rovnou vyjmenovává hlavní symptomy, které depresi provázejí.

„Jsou to přetrvávající smutek, špatná nálada, snížený zájem cokoliv podnikat nebo absence radosti z oblíbených aktivit, pokles energie, zvýšená únava a celkově snížený elán,“ vyjmenovává psycholožka a dodává, že podle odborníků se jedná o depresi tehdy, když výše uvedené stavy trvají alespoň dva týdny.

Podle psycholožky Říhové je důležité si uvědomit také to, že kliničtí pracovníci rozlišují celkem tři fáze deprese – od lehké přes střední až po těžkou nebo hlubokou.

Při lehčí formě deprese bývají narušené mezilidské vztahy a výkonnost v práci, případně ve škole. Člověk v depresi postupně ztrácí o vše zájem, což však ale blízcí často zaměňují za lenost a neuvědomují si, že ve skutečnosti se jedná o nemoc.

Jakmile se člověk dostane do střední formy deprese, není již schopen některé aktivity vůbec vykonávat, a to ani ty, které vykonávat musí (chození do práce, do školy a podobně). Další komplikací je nemožnost se na cokoliv soustředit. Objevují se problémy se spánkem.

Smutek versus deprese aneb Kdy je čas vyhledat odbornou pomoc

V těžké formě deprese se k výše uvedeným potížím přidávají sebevražedné myšlenky, sebehodnota klesá na nulu a výjimečné není ani přerušení vztahů s okolím. Jedná se o velmi nebezpečný a život ohrožující stav, který je nutné urgentně řešit.

Spouštěče deprese

Nejčastějším spouštěčem deprese bývají nepříjemné životní situace, jako např. ztráta milované osoby, životní trauma, rozchod s partnerem, pracovní vytížení či ztráta zaměstnání.

Dalšími příčinami jsou špatný životní styl, dlouhodobé napětí, stres, nedostatky ve výživě, nadměrná konzumace alkoholu a jiných návykových látek. Často svou roli hraje také dědičný faktor.

Potřebujete antidepresiva, nebo dovolenou?

V dnešní zrychlené době, kdy se kolem nás pořád něco děje, může propadnout depresi prakticky kdokoliv. Jenže jde vážně o depresi, nebo vám „jen“ došla energie?

Podle psycholožky Říhové může být při rozpoznání deprese nápomocná například dovolená. „Pokud se vám během ní energie obnoví, s největší pravděpodobností jste si potřebovali pouze fyzicky a psychicky odpočinout. Jestliže však ani po odpočinku nepřichází žádná změna, je potřeba zvážit, jestli se nejedná o depresivní onemocnění, a začít to řešit.

Z deprese se totiž nevyspíte a nepůsobí na vás ani věci, které by vás běžné rozptýlily a udělaly vám lepší náladu. Rána bývají pro lidi trpící depresí často mnohem obtížnější než večery,“ vysvětluje odbornice.

Nejhorší období pro lidi s depresí

Ačkoliv se často mluví o sezonní depresi – například podzimní –, pro lidi trpící depresí je paradoxně mnohem náročnější období jara nebo léta, kdy se všichni kolem skvěle baví, což může stav dotyčného člověka ještě více prohlubovat.

Psychofarmaka: Předepisované zlo

Při léčbě depresí lékaři předepisují psychofarmaka, která jsou však veřejností často vnímána negativně. Podle psycholožky jsou sice antidepresiva mnohdy nadužívaná, na druhou stranu však mohou depresivnímu člověku pomoct, třeba i krátkodobě pro překlenutí náročného období.

„Psychofarmaka dokážou energii o něco navýšit a tím člověku umožní, aby podnikal více aktivit, které mu pomohou rychleji se z depresivního stavu dostat,“ vysvětluje psycholožka a dodává, že problém nastává tehdy, pokud ani po antidepresivech nepřichází snaha v životě cokoliv změnit.

Pozor na zajeté vzorce chování

Aby byla léčba deprese úspěšná, je důležité si uvědomit také to, že depresivní lidé mají často rigidní (neměnné, neflexibilní) vzorce chování i myšlení.

„Pokud fungujete v zajetých nefunkčních vzorcích chování, může to vést k depresi – například když v sobě dusíte hněv, nedokážete druhému říct, že vás něčím naštval nebo zklamal. To vede ke ztrátě energie a vitality, a to je velice často podstatou deprese,“ tvrdí psycholožka Anna Říhová.

Z toho vyplývá, že samotná antidepresiva nemusejí pomoct. Je potřeba změnit také vzorce chování, s čímž může pomoci například psychoterapie.

Jak se chovat k člověku s depresí

Jestliže je jasné, že se jedná o depresi, je potřeba k člověku přistupovat s určitou opatrností, být k němu citlivý, nevyčítat mu jeho obtíže, zkoušet je přijímat, ale nemusíte se bát ani mírného nátlaku.

Pokud má váš blízký depresi, pozvěte ho do společných aktivit, ale rozhodně mu nic nenařizujte ani na něj nevyvíjejte příliš velký nátlak. Pokuste se být v dobrém naladění, i když to pro vás bude obtížné, určitě mu ale doporučte péči odborníka.

Psychoterapie není pouze pro lidi s depresí, ale může usnadnit život i těm, kteří s depresivním člověk sdílejí jednu domácnost.

Jakou léčbu zvolit?

K léčbě depresí se nejčastěji předepisují antidepresiva, která bývají účinná v kombinaci s psychoterapií. Dle dostupných dat u této kombinace dochází k nejlepším výsledkům.

Jak však bylo řečeno, antidepresiva nejsou samospásná a existuje velké procento lidí, kteří jsou rezistentní, tzn. léčba nebyla efektivní, na předchozí léčbu pomocí antidepresiv a nepomáhá jim ani psychoterapie.

Za depresí nestojí jen chemická nerovnováha. Antidepresiva tak nemusí vždy fungovat, uvádí studie

Do popředí se tak dostávají psychedelika, která byla zkoumána především v 60. letech minulého století a v posledním desetiletí probíhá celosvětová renesance v podobě četných studií a výzkumů.

V České republice dokonce vznikla jako první v Evropě klinika, která poskytuje takzvanou ketaminem asistovanou terapii. Ta má podle výsledků skvělé úspěchy právě v léčbě depresivních a úzkostných stavů u lidí, kteří byli rezistentní na předchozí léčbu pomocí antidepresiv nebo psychoterapie.

Ketamin je léčivo, které se desítky let používá v lékařství, a to především v dětské a dospělé anesteziologii a také zubním lékařství. V ideální dávce má schopnost navodit psychedelický stav, ve kterém můžete bezpečně uvolnit potlačené emoce a další prožitky důležité pro váš život,“ popisuje psycholožka, která se ketaminem asistovanou terapií profesně zabývá a dodává:

„Velmi důležitá je po samotném zážitku s ketaminem následná integrace, která probíhá formou psychoterapie. V ní se snažíme o zasazení nových myšlenkových vzorců a změn v životě. Účinky ketaminu na mozek a samotný psychedelický zážitek umožňují tyto změny na biologické i psychické úrovni.“

Další možnou volbou je fototerapie, která se používá především u lehčích forem depresí nebo jako prevence, zejména pak v období podzimu a zimy, kdy se vyskytuje méně přirozeného světla.

Přelet nad kukaččím hnízdem ve 21. století: Elektrošoky jsou účinnější než léky

Jedná se o terapii světlem, které se aplikuje 20–60 minut ráno hned po probuzení pomocí speciální lampy.

Podle Říhové se ale častěji aplikují elektrokonvulzivní terapie (EKT) či repetitivní transkraniální magnetická stimulace (rTMS).

U těžkých forem deprese jsou nejúčinnější léčbou elektrošoky. Jejich předností je, že účinkují rychleji než léky.

„Zlepšení se dostaví po týdnu. V současné době jsou pacienti v krátké anestezii a elektrické pulzy trvají desetiny vteřiny. Léčba vypadá jako jemné chvění. Po deseti minutách je pacient znovu v běžném vědomí,“ vysvětluje vedoucí lékař neurostimulačního centra Psychiatrické kliniky VFN v Praze Jozef Buday.

Prevence proti depresi

Stejně jako existují různé formy léčby depresí, existují i různé možnosti její prevence. Jednou z nich je mindfulness, díky kterému se můžete dostat do lepšího kontaktu sám se sebou, ale i vnějším světem – mimo jiné vnímat své emoce, ale zároveň mít od nich i zdravý odstup.

„Pomocí mindfulness můžete uvolnit své myšlenky, emoce, získat od nich lepší odstup, lépe si je uvědomovat, lépe vnímat sám sebe a své potřeby, což jde samo o sobě proti depresivním stavům,“ vysvětluje odbornice z Psyonu.

Pomáhá nám v tom i náš dech. „Pokud se soustředíme na dech, lépe vnímáme přítomnost a dokážeme si získat hlubší nadhled nad tím, co v danou chvíli skutečně pociťujeme,“ vysvětluje na svém blogu koučka Ora Nadrichová.

Nápomocné jsou i různé bylinné preparáty, obecně zdravá strava, kvalitní a pravidelný spánek, alespoň malé množství aktivizačních činností přes den, pravidelný pohyb – zkrátka zvýšená péče o sebe sama.

„Pokud se o sebe začnete lépe starat, z lehké formy deprese se můžete dostat i svépomocí, avšak je potřeba si uvědomit, že lehká forma deprese se může velice rychle dostat do těžší fáze. Svůj stav proto nepodceňujte, a pokud zůstane déle než dva týdny neměnný, vyhledejte pomoc odborníka. Raději dříve než později,“ dodává na závěr klinická psycholožka.

Může se vám hodit na Firmy.cz: Psychologické a psychiatrické ordinace

Reklama

Výběr článků