Hlavní obsah

Nejčastější prohřešky lidí, kteří touží zhubnout

1. 6. 2012, 6:01
Novinky, das

Někdo hubne snadno, jiný stále drží diety a stejně se mu nedaří dosáhnout požadovaného výsledku. Podle odborníků z brněnského Institutu prevence a redukce nadváhy kompliment za to mohou velmi často hluboko zakořeněné mýty a pověry, jako například absence polévek v jídelníčku, přemíra ovoce, nebo málo tučný olivový olej. Připravili jsme pro vás výčet těch největších dietních omylů.

Jak zhubnout bez pravidelné dřiny ve fitcentruVideo: Novinky

 
Článek

Prapodivné diety

„Stále nás překvapuje, jak velký vliv mají na jinak rozumné lidi celebrity a jejich dietní výstřelky. Naši klienti vyzkoušeli dietu, založenou na konzumaci dětského pyré Jennifer Anistonové, nebo limonádovou dietu Beyoncé Knowles, která doporučuje deset dní pít pouze vodu s citrónem nebo šťávou z limetek, javorového sirupu a kajenského pepře,“ vysvětluje brněnská odbornice na zdravý životní styl Kristýna Galová a dodává:

„Jedna naše klientka dokonce opakovaně vyzkoušela tzv. kolonoterapii Britney Spearsové, při níž se „hubne“ pomocí výplachů tlustého střeva a mnozí lékaři důrazně varují: hrozí dehydratace organismu a neopatrný zákrok navíc může vést až k perforaci střev!“

Ovoce mohu jíst kdy chci a kolik chci

Stává se, že člověk v představě zdraví prospěšného ovoce přestane jíst cokoli jiného. Protože má však ovoce nízkou sytivost, jí ho pak od rána do večera a ve velkém množství. Vedle vitamínů totiž ovoce obsahuje velké množství monosacharidů, které jsou nejrychlejším zdrojem energie. Proto je vhodné je konzumovat hlavně dopoledne nebo před sportovním výkonem, určitě ne jako pozdní večeři. Pokud to pak s vlastní štíhlostí myslíte vážně, zapomeňte raději na sušené, zavařované a kandované ovoce.

Vejce jsou nezdravá, protože zvyšují cholesterol

Vejce jsou bohatým zdrojem kvalitních bílkovin a nejsou příliš energetická (334 kJ). Jedna studie dokonce prokázala, že konzumace vejce k snídani může vyvolat pocit sytosti a snížit celkový příjem potravy během celého dne. Mezi lidmi stále panují obavy z nepříznivého vlivu vajec na zvýšený cholesterol.

Cholesterol v potravinách však ve většině případů neovlivňuje jeho hladinu v krvi natolik, jako druh a množství snědeného tuku. „Vejce připravená na různé způsoby doporučujeme i při redukční dietě, jsou vhodným zdrojem bílkovin,“ hodnotí jejich úlohu Kristýna Galová z Institutu kompliment.

Light produkty pomohou hubnout

Jde o jednu z nejčastějších chyb. Takzvané „light potraviny“ mívají buď snížený obsah tuku nebo cukru, naproti tomu ale obsahují některé další složky, která energetický příjem naopak zvyšují. Při výrobě odtučněného jogurtu se místo tuku používají zahušťovadla, v nichž ve většině případů není cukr omezen.

„Light výrobky mají také nižší sytivost, a proto máme tendenci jich sníst více, což v konečném důsledku znamená také vyšší příjem energie,“ dodává Kristýna Galová. Při hubnutí jsou vhodné bílé jogurty, acidofilní mléka a kefíry s obsahem tuku do 3 %.

Sýry jsou zdravé a dietní

Jak které. Tvrdé sýry mohou obsahovat 20, ale také 50 % tuku v sušině. V Česku tolik oblíbené tavené sýry pak nejsou vhodné vůbec, nejen kvůli vysoké hladině tuku, ale také protože obsahují velké množství tavicích solí. „Milujete-li sýry, zaměřte se na ty, které mají méně než 40 % tuku v sušině, tučnější sýry můžete jen ochutnat,“ radí Galová.

Všechny tučné potraviny musím vyloučit ze svého jídelníčku

I tučnější potraviny obsahují pro naše tělo důležité látky, navíc tuk jako takový aktivuje některé vitamíny. Není proto vhodné vyloučit je zcela, spíš je dobré jejich konzumaci omezit.

Olivový olej je méně tučný, smažím proto jedině na něm

„Pomineme-li, že by se při redukční dietě nemělo smažit vůbec a když, pak je třeba řízek nebo květák osušit papírovým ubrouskem, je smažení na olivovém oleji energeticky náročnější, než například na másle,“ vysvětluje nutriční specialistka. 100 gramů másla totiž obsahuje 3000 kJ, zatímco stejné množství olivového oleje má asi 3750 kJ. Olivový olej je nicméně přesto zdravější, obsahuje totiž vyšší množství nenasycených mastných kyselin.

Nejím polévky, obsahují energii a přitom nezasytí

Polévky sice mají svou energetickou hodnotu, v žaludku ale zaberou místo, takže o to méně sníme z druhého, pravděpodobně mnohem kaloričtějšího chodu. Stejný efekt pak má také sklenice nekalorické tekutiny bezprostředně před jídlem. Tento zvyk vám navíc pomůže udržet pitný režim – vypít bychom měli 1,5 – 2,5 l tekutin denně.

Reklama

Související témata:

Související články

Tajemství věčného mládí Madonny

16. 5. 2012, 12:08

Málokdo by hádal Madonně 53 let. Na svůj věk vypadá skutečně výborně. Ale jak i ona sama říká, za její vzhled nemohou ani tak plastičtí chirurgové, jako...

Jak zhubnout po porodu

23. 5. 2012, 7:41

Narozením miminka začíná pro většinu žen to nejkrásnější období v životě. Pocity štěstí ale mnohdy tlumí nadbytečné kilogramy, získané těhotenstvím. Ano,...

Výběr článků