Hlavní obsah

Naděje pro lidi trpící demencí a parkinsonem. Vědci možná v mozku našli viníka

8. 10. 2021, 10:04

Vědci se domnívají, že díky nové převratné studii našli viníka téměř všech neurologických chorob. To by mohlo pomoci milionům lidí trpících demencí, Parkinsonovou chorobou a jinými poruchami mozku zapříčiněnými odumíráním neuronů.

Foto: Profimedia.cz

Svitla nová naděje v léčbě demence.

Článek

Příčinou smrti neuronů jsou podle vědců mozkové buňky - astrocyty. Buňky ve tvaru hvězdy obvykle pomáhají odstraňovat toxické částice, které se v mozku hromadí přirozeně nebo po prodělaném traumatu hlavy, mají za úkol vyživovat neurony a regulovat průtok krve do mozku.

Laboratorní testy prováděné na myších ale ukázaly, že astrocyty také uvolňují toxické mastné kyseliny, aby zničily poškozené a rozpadající se neurony.

Výzkum probíhal na hlodavcích s poraněním mozku, přičemž polovina z nich byla geneticky upravena tak, aby u nich nedocházelo k produkci nasycených volných mastných kyselin s dlouhým řetězcem a fosfatidylcholinů.

Vyšetření, která pomáhají včas odhalit Alzheimerovu chorobu

Zdraví

U upravených myší přežilo 75 procent neuronů, zatímco u normálních myší přežilo pouze 10 procent neuronů. Zjištění podporují široce rozšířené přesvědčení, že astrocyty produkují molekuly zabíjející poškozené neurony dříve, než nakazí své zdravé sousedy.

„Naše zjištění ukazují, že toxické mastné kyseliny produkované astrocyty hrají klíčovou roli ve smrti mozkových buněk,“ říká vedoucí vědecký pracovník, profesor Shane Liddelow z New York University a dodává, že ačkoliv stejný výzkum v současné době nelze aplikovat na lidi, výsledky studie poskytují slibný nový cíl pro léčbu a možná i prevenci mnoha neurodegenerativních chorob.

Demence je jednou z hlavních příčin úmrtí v rozvinutém světě. Na vině jsou moderní návyky a zvyšující se délka života. Neurologové se předhánějí ve vývoji léčby, ale stále plně nerozumí některým klíčovým aspektům onemocnění, například tomu, co je v některých případech spouštěčem.

Reklama

Související články

Výběr článků