Hlavní obsah

Devět bylinkových tipů proti nastuzení

3. 12. 2019, 6:02
Právo, Zdena Nováčková

Nenechte se zaskočit chladnými dny a připravte si bylinky proti nachlazení. Tradiční bojovníci s rýmou, kašlem a škrábáním v krku jsou šípky, květ černého bezu či echinacea. Výborně ale poslouží i řada dalších.

Foto: Profimedia.cz

Řepík vám nejvíc pomůže při škrábání v krku a chrapotu.

Článek

Řepík lékařský

Nejvíc vám pomůže při škrábání v krku a chrapotu. Odvar na kloktání si připravte z jedné polévkové lžíce sušené rostliny zalité čtvrt litrem vody a nechte asi deset minut louhovat.

Po scezení kloktejte vlažný odvar třikrát denně. Hodí se i pro vnitřní užití, uklidňuje přitom i trávení.

Jedle sibiřská

Koupel s několika kapkami jedlového oleje vám zaručeně uvolní čelní dutiny a harmonizuje průdušky. Nejúčinnější je v počátcích nastuzení, kdy začíná i škrábání v krku.

Nezapomeňte si olejem rozředěným v několika kapkách teplé vody potírat i čelo, chodidla, horní část zad a hrudníku. Jedle sibiřská působí především protizánětlivě, zklidňuje, hojí a ničí choroboplodné zárodky.

Vrba bílá

Foto: Profimedia.cz

Tinktura z pupenů vrby bílé má silný protivirový efekt a posiluje imunitu.

Tinktura z pupenů rostliny má silný protivirový efekt. Dokáže snížit teplotu a odstranit bolesti hlavy spojené s nachlazením. A jako téměř všechny byliny posiluje imunitu.

Pět bylin pro posílení těla

Tymián obecný

Pokud máte pocit, že na vás něco leze, udělejte si silnou tymiánovou koupel. Čaj nebo odvar z tymiánu (často v kombinaci s majoránkou) se pro své protizánětlivé a antibakteriální účinky užívá nejen při nachlazení, kašli a bolesti v krku, ale i při infekcích v ústech.

Sléz maurský

Foto: Profimedia.cz

Sléz má protizánětlivé účinky.

Oceníte ho při kašli, obsahuje slizové látky, které pokrývají a chrání sliznice. Připravuje se z něj macerát.

Květy namočte do studené převařené vody a nechte do druhého dne louhovat, scezený výluh popíjejte třikrát denně. Sléz má i celkově protizánětlivé účinky.

Byliny, které pomáhají u akutních i chronických zánětů

Lichořeřišnice velká

Tinktura z této chutné byliny si skvěle poradí nejen s rýmou a kašlem, ale používá se i při závažnějších onemocněních, jako jsou záněty dýchacích a močových cest. Doplnit ji můžete výtažky z grepových semínek. Nejenže zvýší odolnost organismu, ale zastaví i nachlazení při jeho vzestupu.

Heřmánek pravý

Foto: Profimedia.cz

Odvar z heřmánku je účinný nejen při zánětu dýchacích cest, ale i jako kloktadlo při bolestech krku.

Čaj z heřmánku bojuje proti zánětům v těle a zklidňuje. Proti rýmě a kašli pomáhají i inhalace. Odvar je účinný nejen při zánětu dýchacích cest, ale i jako kloktadlo při bolestech krku.

Výhodou je, že také harmonizuje žaludeční šťávy a sliznice, které jsou při zahlenění podrážděné.

Bylinky jako pomoc při chřipce

Květ lípy

Lipový čaj je vynikající před spaním, když tělo trápí rýma a kašel. Uvolňuje hleny, působí proti zánětům, ale zejména zklidňuje, takže vám pomůže rychleji usnout.

Rýmovník

Tuto aromatickou bylinu byste si měli pěstovat doma v květináči. Kdykoli si pak můžete promnout mezi prsty čerstvý lísteček a přivonět – uvolní vám nosní sliznice.

Foto: Profimedia.cz

V chřipkovém období se doporučuje rostlinka do místností, kde je větší kumulace lidí.

Z pěti až šesti nasekaných lístků si můžete připravit i nálev na inhalaci (nechte je 10 minut louhovat ve čtvrt litru horké vody). Rýma se spustí a bude se vám lépe dýchat. V chřipkovém období se doporučuje rostlinka do místností, kde je větší kumulace lidí.

Příroda nám samozřejmě nabízí ještě řadu dalších pomocníků při nachlazení – vyzkoušet můžete diviznu, dobromysl, majoránku, saturejku, jitrocel, podběl, šalvěj, mateřídoušku, yzop aj.

Může se vám hodit na Seznamu:

Reklama

Související články

Bylinky jako pomoc při chřipce

24. 1. 2019, 6:05

Znáte to asi všichni. Večer uléháte zdraví, ráno se ale probudíte unavení, bolí vás celé tělo, svaly, klouby, motá se vám hlava, nosní dutiny jsou ucpané...

Pravda versus nejčastější mýty o angíně

29. 1. 2019, 7:05

S angínou často bojujeme právě teď, v zimě. Mohlo by se zdát, že jde o banální nemoc, kterou každý zná a ví, co má dělat, když ji dostane. Jenže to tak není....

Výběr článků