Hlavní obsah

Když miminko špatně spí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Dostatečný spánek velmi významně ovlivňuje zdraví lidí, včetně těch nejmenších, tedy novorozenců a batolat. U miminek navíc velmi pozitivně ovlivňuje rozvoj jejich motoriky, rozpoznávání známých tváří a předmětů. Snáze se pak také učí novým věcem a celkově jsou mnohem spokojenější. Jenže mnohá miminka toho přes noc ani přes den mnoho nenaspí. Budí se několikrát za noc a rodiče, byť se snaží sebevíc, je nedokážou zklidnit a jejich spánek prodloužit.

Foto: Profimedia.cz

Pro miminko a jeho klidný spánek je důležitý pocit bezpečí, který si nabíjí kontaktem.

Článek

Doba spánku se u novorozenců měsíc po měsíci zkracuje. Zatímco v prvním měsíci miminko prospí 16-20 hodin denně, od 2. do 4. měsíce se tato doba zkracuje průměrně na 15-18 hodin.

Další měsíce až do prvního roku věku života dítě spinká 12-14 hodin, přičemž v noci dokáže spát až 10 hodin, zbylý čas patří většinou poobědovému odpočinku.

Mezi nejčastější příčiny nespavosti u miminek patří narušení denního režimu, kdy se věci nedějí tak jako obvykle. V prvních měsících života ale za častým probouzením stojí i hlad nebo potřeba kontaktu s matkou. Někdy je problém i to, že je maminka miminka ve stresu a tuto svou vnitřní nervozitu přenáší i na miminko.

Za nespavostí mohou být ale i bolesti bříška a tzv. dětské koliky. Dítě je pak obvykle celkově nervózní a pláče. Podobně se ale může projevit i prořezávání zoubků.

Podle odborníků může miminko hůře spát i v okamžiku, kdy ho trápí alergie. U potravinových alergií se může kromě nespavosti objevit podráždění žaludku nebo vyrážka a u pylových, stejně jako u dospělých jedinců, ucpaný nos či rýma.

Pláč a špatný spánek také mohou upozornit na nemoc či nachlazení.

Mluvte na miminka, formuje to strukturu jejich mozku

Děti

Co může způsobit problémy s usínáním:

  • Přebytečná energie, kterou dítě nestačilo v průběhu dne vydat.
  • Pokud mělo dítě během dne značné množství podnětů, pak je pro něj těžké se večer uklidnit.
  • Nevhodné prostředí, nevyvětraná či přetopená místnost.
  • U batolat i strach ze tmy - proto je dobré nechat v pokoji svítit malou lampičku.

Jak podpořit spánek miminka?

  • Pocit bezpečí

Pro miminko a jeho klidný spánek je důležitý pocit bezpečí, který si nabíjí kontaktem. Tím, že svět může pozorovat z bezpečné náruče rodiče. Neustálým kontaktem se také buduje vzájemná vazba mezi rodinou a dítětem.

První dva roky po narození tak v podstatě nejde o spánek samotného dítěte. Jedná se o kvalitu spaní maminky a dítěte, protože jejich spánky jsou velmi propojené a synchronizují se.

Vždy je to o napojení, proto je zapotřebí při problémech se spánkem hledat příčinu u obou. Když dítě cítí nejistotu, drží se maminky, protože neví, co se děje. Pokud je maminka neklidná, nervózní, dítě to vnímá. Jakmile se ale uklidní, pak se uklidní i dítě.

  • Aktivní přístup během dne

Čím je miminko starší, tím projevuje větší zájem o okolní svět, což se dá využít i ve prospěch klidného nočního spánku.

Má-li tedy miminko dostatek podnětů pro upoutání pozornosti během dne, zvýší se potřeba tyto dojmy vstřebat a poté odpočívat v noci. To ale neznamená, že ho podněty přehltíte, protože to může vést k přetížení organismu a následné roztržitosti.

Snažte se tedy sledovat potřeby svého miminka a včas zasáhněte, pokud už je dítě unavené.

  • Nastavte režim a snažte se být hodně času venku

Pro každé miminko je zapotřebí hned na začátku nastavit pravidelný denní režim. Minimálně jednou denně pak vyjeďte na delší procházku. Čerstvý vzduch zkvalitňuje spánek dítěte a prohlubuje kvalitní odpočinek během dne.

Večer přichází na řadu koupel a ukládání ke spánku. Pokud zrovna nekoupete, dodržujte alespoň masáž tělíčka. Prokrvujete tím svaly a podporujete jejich lepší činnost. Snažte se plus minus dodržovat pro tyto aktivity stejnou denní dobu.

  • Zkraťte odpolední šlofíky

Zkracování doby spánku v odpoledních hodinách podpoří snazší usínání večer. Aby miminko mělo co nejmenší potřebu vyspávat v podvečer, pomůže tomu právě procházka na čerstvém vzduchu, během níž se miminko uspí a nabere dost sil, aby zůstalo bdělé do večera, nebo alespoň s minimálním odpočinkem.

Někdy se může stát, že je miminko více unavené. Samozřejmě se nesnažte ho za každou cenu udržet bdělé. Pokud se dostane do fáze, že bude přetažené a začne plakat únavou, pak se jeho usínání o to víc protáhne.

Rozrušené miminko pak hůře tráví a může dojít i ke kolikám. Opět se držte pravidla adekvátního rozptýlení dítěte. Přinejhorším se může stát, že si večerku protáhne o hodinu déle.

  • Důležitý jídelníček maminky

Za problémy se spánkem často stojí novorozenecké koliky. Faktorů pro vznik obtíží může být spousta, a ne vaší vinou. Přesto je řada potravin, které působí v případě kojení dráždivě, aniž byste o nich věděla.

Nejvíce dráždivé jsou potraviny z droždí a kypřicího prášku, cibule, pórek, česnek, luštěniny (s výjimkou loupané červené čočky), papriky, zelí, kedlubny, květák a další nadýmavé druhy zeleniny, houby, hrozny, hrušky, ostré koření, kofein, čokoláda, sycené nápoje, někdy i vejce nebo ořechy.

Některá miminka špatně snáší také mléčné výrobky. Tyto potraviny se snažte do prvního měsíce dítěte vynechat, a poté je postupně v menším množství zařazujte.

Je dobré i málo solit. Naopak do své potravy zahrňte kmín, fenykl, anýz, kurkumu a pískavici.

  • Večerní rituály

K večeru v těle přibývá melatonin, který navozuje pocit únavy a podporuje klidný spánek. Asi hodinu před usínáním miminku ztlumte světlo, chovejte se tišeji a navozujte patřičnou pohodu.

Proveďte spací rituály, kterými může být již zmiňovaná koupel, masáž, mazlení nebo čtení pohádky. Cílem je dostat miminko do postýlky, kde samo usne, protože návyk usínání přímo při chování může způsobit, že bez patřičné dávky pohupování neusne v noci po krmení.

Snažte se mu proto v postýlce vytvořit příjemné podmínky. Některé děti se rády tulí k jemným usínáčkům nebo dalším hračkám vhodným pro novorozence. Hlaďte ho, mluvte šeptem, ale co nejméně. Je-li miminko rozrušené, uklidněte ho nejdřív pohupováním v náruči nebo v šátku, dudlíkem či hlazením.

Určitě nezvyšujte hlas, snažte se vydržet co nejvíce v klidu. Úsměvy a hlasité zvuky dítě vnímá jako výzvu k akci. Naopak klid, ticho, šeptání a letmé hlazení dítě samo rozpozná jako signál k odpočinku.

Nošení dětí v šátku stojí za zkoušku

Děti

Zaměstnání a nemluvně: Jak to zvládnout

Děti

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám