Hlavní obsah

Pravdy a mýty o těle v pohybu

3:43
3:43

Poslechněte si tento článek

Výmluvy na únavu a omluvenky z tělocviku stranou. Už deset minut pohybové aktivity denně navíc se může pozitivně projevit na zdraví. A jde to i bez drilu, říká osobní trenérka Eliška Staňková, která pro nás sepsala následující pravdy a mýty.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Posilování je jenom pro chlapy. U 80 procent žen platí, že když do cvičení zařadí posilování, mají skvělé výsledky, protože se jim zrychlí metabolismus. U zbytku, například velmi štíhlých žen, naopak může vést k nežádoucímu nárůstu svalů. Obecně platí, že když posilujete, do pěti opakování roste síla, od pěti do deseti se zvětšují svaly, od deseti do dvanácti se zpevňuje tělo a od dvanácti výš dochází k rýsování. Díky posilování nejde jen o svaly, také zlepšíte držení těla a koordinaci pohybů.

Nejlepší je cvičit nalačno. Někomu, kdo je zvyklý držet přerušované půsty, toto nastavení vyhovuje. Většině klientů ale doporučuji dát si před ranním tréninkem aspoň kousek banánu. Ten je bohatý na rychlé sacharidy a dodá energii. U odpoledního a večerního tréninku je dobré sníst dvě hodiny před cvičením sacharidy v podobě sladké kaše se sušeným ovocem. Pokud je vaším cílem hubnutí, doporučuji po tréninku zhruba hodinku nejíst, tím prodloužíte dobu spalování. Jestli chcete nabrat svaly, do půl hodiny po cvičení něco snězte. V obou případech je dobré doplnit snadno stravitelné bílkoviny v podobě proteinového nápoje, tvarohu nebo masa se salátem.

Když mě po tréninku všechno bolí, jdu správným směrem. Je pravda, že co bolí, to sílí, ale zároveň u svalů platí, že na regeneraci potřebují 48 hodin. Tělo v té době opravuje jemné trhlinky ve svalech. Pokud vás však bolest vyřadí z pohybu na týden a máte třeba i problémy se spánkem, může jít o přetrénování, nesprávné zvládnutí pohybu nebo nedostatečné protažení před cvičením a po něm.

Ve vyšším věku stačí k fit životu chůze. Pravidelná svižná chůze snižuje riziko srdečněcévního onemocnění a zlepšuje vytrvalost. Ale čím jsme starší, tím méně si vystačíme jen s kardio pohybem. Zvlášť pro prevenci bolestí kolen a zad je třeba zařadit silový trénink. Pokud se vám nechce do posilovny, zacvičte si doma cviky s vlastní vahou nebo zajděte na lekci jógy či pilates. Cílem je celkové zpevnění i zdraví kostí. Ve vyšším věku dochází k úbytku svalové hmoty, ale pokud svaly pravidelně zatěžujeme, zůstane tělo v kondici a síle.

Lidé s nadváhou potřebují dril. Za mě tudy cesta nevede. Klientům s váhou nad 140 kilo nejdřív doporučuji, aby zařadili více chůze - vydali se na procházku, pěšky do práce. Skvělé je také plavání. Při obou typech pohybu nedochází k nadměrnému zatížení kloubů. Před samotným cvičením by se měli naučit prodýchat břicho, zpevnit střed i často povolené pánevní dno. Na startu nezařazuji výskoky, odrazy, skákání přes švihadlo nebo výpady, protože tak bychom při nadváze jen zbytečně přetěžovali nejen nosné klouby, ale i záda. Důležité je snížení denního energetického příjmu. To by však nemělo být tak extrémní, aby nedošlo k oslabení organismu.

K mladým klukům patří svaly. Posilovny jsou náctiletých plné. Ale pozor! Do dvaceti let tělo stále roste a do patnácti let by se vůbec neměly zvedat těžké váhy. Při nerespektování může dojít i k zastavení růstu. Někteří kluci kvůli tomu mají nohy do O nebo si stěžují na bolesti zad. Pokud i přesto chtějí zvedat činky, maximálně ty do 20 kilogramů. Nejdřív by ale měli zpevnit střed těla, cvičit s vlastní vahou, dělat kliky, dřepy a plank. Až po dvou měsících cvičení bych je pustila do posilovny s tím, že první dva tréninky dají pod vedením trenéra.

Při sportu se zlepšuje fyzická, ale i psychická kondice. To mi potvrzují i lidé s psychickými problémy. Už po deseti minutách cvičení vzrůstá hladina endorfinů, hormonů štěstí. Také jsem vypozorovala, že když se klientům nálada během tréninku nezlepší, bývá to často první informace, že jejich organismus se pere s nějakým oslabením anebo zařadili příliš tréninků po sobě a tělo volá po regeneraci.

Související témata:

Výběr článků

Načítám