Článek
„Je to významně šetrnější pro pacienty. Zkracuje se doba hospitalizace a zrychluje se rekonvalescence. Má to samozřejmě i obrovský ekonomický dopad, protože se pacient rychleji vrátí tzv. do provozu,“ říká zkušený ortoped Martin Hanus v podcastu MUDrování s Danielou.
Právě on patří k těm, kdo sledují rychlý rozvoj této miniinvazivní techniky z první linie – působí v Artroskopickém centru Rehabilitační nemocnice v Berouně a také ve Fakultní nemocnici Motol. „Jedním z průkopníků v jednodenní chirurgii, co se artroskopie týká, byla právě nemocnice v Berouně, kde to Artroskopické centrum v podstatě běží už od roku 2008. A rozhodně musím potvrdit, že ten přínos a to množství pacientů, kteří z toho profitují, jsou velké a narůstají každým rokem,“ doplňuje.
Když je méně někdy více
Zákrok, který se provádí pomocí drobné trubičky s kamerou a několika nástrojů zavedených pod kůži, bývá na první pohled téměř nenápadný. Ortoped místo operačního pole sleduje obrazovku, na které vidí vše potřebné. „Pracujete podle pohybu nástrojů na monitoru. Není to pro každého. Je to otázka cviku – samozřejmě se to dá naučit, ale ty předpoklady prostě někde musíte získat. Určitý dar tam být musí,“ vysvětluje Martin Hanus.
A dodává i konkrétní příklad náročnosti oboru: „Jeden z mých starších kolegů mi kdysi říkal: než se pustíš do větších operací, měl bys vyzkoušet minimálně 100 artroskopií kolen, abys to dostal do rukou. Nedovedete si představit, jak to množství trvá dlouho, když jste začátečník.“
S kým jsme si povídali
MUDr. Martin Hanus, Ph.D., MBA, je ortoped a traumatolog s mnohaletou praxí v oblasti léčby pohybového aparátu. Působí v Artroskopickém centru Rehabilitační nemocnice Beroun či na Klinice dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol. Věnuje se také vědecké činnosti a výuce.

Ortoped Martin Hanus mluvil o artroskopii - trendu, který změnil životy pacientů.
Zákrok bez stresu, návrat bez čekání
Představa, že člověk ráno podstoupí ortopedickou operaci a odpoledne už se léčí doma, by před pár lety zněla jako sci-fi. Dnes je realitou. Artroskopie se stala nedílnou součástí tzv. jednodenní chirurgie, která výrazně zkracuje dobu pobytu v nemocnici.
„Pacient může jít po celkové stabilizaci a po odeznění anestezie domů ještě tentýž den,“ popisuje Hanus. Výhoda? Méně stresu, vyšší komfort a rychlejší návrat k běžnému životu. Náročnost zákroku se samozřejmě liší – jednodušší zákroky jako ošetření menisku trvají lékařům i jen několik minut, složitější rekonstrukce se ale mohou protáhnout na hodinu i více.
Sportovci děkují – a lékaři také
S artroskopií jsou spokojení hlavně sportovci. Ti se po operaci často dokážou rychle vrátit zpět k tréninku. „Řada měkkotkáňových poranění je sportovního původu, ať už se jedná o menisky, nebo typicky poranění předních zkřížených vazů, luxace ramenních kloubů. To vše se dá ošetřovat elegantně artroskopicky a zákrok samozřejmě snižuje následnou dobu, kterou je potřeba rehabilitovat,“ vysvětluje ortoped.
Miniinvazivní technika ale není jen o technologii. Je to disciplína, která klade vysoké nároky na zručnost a zkušenosti lékaře. Jak říká Martin Hanus, artroskopie je zkrátka kombinací „řemesla i umění“.
PODCAST MUDROVÁNÍ S DANIELOU
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. Podcast MUDrování s Danielou o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz. Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování s Danielou i odebírat.