Hlavní obsah

V Řecku poslali domů 6000 zdravotníků, dokud se nedají očkovat

2. 9. 2021, 19:46 – Athény

Asi šest tisíc zdravotníků a dalšího personálu řeckých zdravotnických zařízení bylo dosud posláno na neplacenou dovolenou, protože se nenechali do středy 1. září naočkovat proti covidu-19. Proti nařízení vlády se konaly v některých řeckých městech demonstrace a stávka vyhlášená federací zdravotníků POEDIN, uvedla agentura AP. Ministerstvo zdravotnictví během dne učinilo mírný ústupek.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Řečtí zdravotníci pořádají shromáždění proti povinnému očkováníVideo: Reuters

 
Článek

Panhelénská federace zaměstnanců státních nemocnic (POEDIN) také vyzvala vládu, aby platnost nařízení o několik týdnů odložila. Asi dva tisíce zdravotníků má podle ní už domluvený termín pro očkování, mnozí se rychle šli nechat očkovat ve středu.

Federace také varovala, že suspendování tisíců zdravotníků ohrozí chod řady zdravotnických zařízení. Ministerstvo zdravotnictví odhadlo, že neplacené dovolené neočkovaných by se mohly týkat asi deseti tisíc lidí. Ministerstvo zdravotnictví pro případ nedostatku zdravotníků navrhlo tříměsíční pracovní smlouvy pro dočasný personál.

Povinné očkování a certifikát i při vstupu na pracoviště, zvažují Italové

Koronavirus

V Aténách proti opatření demonstrovaly stovky zdravotníků a zaměstnanců nemocnic, které doprovázely houkající sanitky. Podobné protesty se uskutečnily i v Soluni a dalších větších městech. Demonstranti tvrdili, že nejsou proti očkování ale proti uložené povinnosti.

Podle zdravotnických odborů je v Řecku očkováno asi 94 procent lékařů a na 90 procent zdravotních sester a dalšího nemocničního personálu.

Pravidlo lehce zmírní

Ministr zdravotnictví Athanasios Plevris ohlásil zmírnění opatření. Do práce se budou moci vrátit zdravotníci, kteří se nechají naočkovat první dávkou vakcíny a slíbí, že si nechají podat i druhou. Podle stávajícího znění zákona je návrat možný až 14 dní po druhé dávce, ministerstvo ale připraví novelu. Ministr potvrdil, že zdravotnická zařízení nemají povinnost zaměstnance, kteří se vrací do práce, zařadit na stejnou pozici, kterou měli před 1. zářím.

Tři zaměstnanci CNN přišli do práce nenaočkovaní, dostali vyhazov

Amerika

Od středy musí v Řecku na neplacenou dovolenou zaměstnanci státních i soukromých zdravotnických zařízení, kteří nejsou naočkováni alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 ani tuto nemoc neprodělali v nedávné době.

Výjimky mají ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemůžou. Podobná povinnost platí od poloviny srpna i pro zaměstnance v pečovatelských domech. Zaměstnavateli, který v těchto zařízeních nechá pracovat neočkovaný personál, hrozí vysoká pokuta.

Do práce mohou jen očkovaní, rozhodli technologičtí giganti

Amerika

Tento týden řecký nejvyšší správní soud zamítl žádost odborů, aby pozastavil účinnost zákona, který nařizuje povinné očkování personálu v nemocnicích a pečovatelských domech. Další stížností, podanou federací POEDIN, se má soud zabývat 8. října.

Reklama

Výběr článků