Hlavní obsah

USA viní KLDR ze smrti Warmbiera, Trump a Kim se asi nesetkají

20. 6. 2017, 22:09

Americké ministerstvo zahraničí v úterý obvinilo Severní Koreu ze smrti amerického studenta Otta Warmbiera a vyzvalo Pchjongjang k okamžitému propuštění tří dalších zadržovaných Američanů. Washington zároveň naznačil, že v dohledné době nelze čekat americko-severokorejský summit.

Foto: ČTK/AP

Americký prezident Donald Trump

Článek

Warmbier, jehož KLDR věznila 17 měsíců, byl propuštěn minulý týden. Dvaadvacetiletý muž se ale do Spojených států vrátil v kómatu a v pondělí zemřel. [celá zpráva]

Podle lékařů měl vážně poškozený mozek. Výsledky pitvy mají být zveřejněny v příštích dnech, americký tisk nicméně již píše o tom, že mladík byl v severokorejském vězení brutálně bit.

Donald Trump se v pondělí ostře ohradil proti „tvrdým podmínkám“, kterým byl odsouzenec v KLDR vystaven. „Je to brutální režim,“ uvedl šéf Bílého domu o Severní Koreji.

Foto: Kyodo, Reuters

Ottu Fredericka Warmbiera přivádějí k severokorejskému nejvyššímu soudu

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer v úterý prohlásil, že setkání amerického prezidenta s jeho severokorejským protějškem Kim Čong-unem v této chvíli není pravděpodobné. Trump dříve řekl, že by se schůzce se severokorejským diktátorem za vhodných podmínek nebránil.

„Zcela evidentně se čím dál více vzdalujeme správným podmínkám pro takové setkání,“ komentoval Spicer na dnešní tiskové konferenci pravděpodobnost jednání Trumpa a Kima.

Warmbier byl v KLDR odsouzen k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu.

Reklama

Výběr článků