Hlavní obsah

Tálibán je blízko Kábulu, dobyl Mazáre Šaríf. Vládní jednotky prchají

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Islamistické hnutí Tálibán v sobotu dobylo čtvrté největší afghánské město Mazáre Šaríf a několik dalších provinčních center a už jen na několik kilometrů se z různých stran přiblížilo k metropoli Kábul.

Foto: Taliban Handout, Reuters

Bojovníci Tálibánu (archivní foto)

Článek

Ta je spolu s východoafghánským Dželálábádem posledním velkým městem pod kontrolou afghánské vlády. Do Kábulu v posledních dnech před rychlou ofenzivou islamistů utekly desetitisíce lidí.

Některé země kvůli postupu Tálibánu zavřely své zastupitelské úřady a evakuují své občany. Také Česko dnes rozhodlo o okamžitém stažení dvou svých diplomatů z Kábulu.

Tálibán v posledních dnech dobyl velký počet provinčních středisek, některá se přitom vzdala bez boje. Pod kontrolou jich má už více než dvě desítky z celkových 34 a ovládá většinu země.

Česko z Afghánistánu evakuuje i místní zaměstnance ambasády

Stalo se

V předchozích třech měsících se z Afghánistánu stáhli po téměř 20 letech skoro všichni američtí vojáci i vojáci dalších zemí NATO, mezi nimiž působili také Češi.

Na 3000 amerických vojáků a několik stovek britských vojáků se ale nyní do země vrací kvůli evakuaci personálu ambasád a dalších lidí. Část amerických vojáků dorazila v pátek a dnes, zbytek má přiletět v neděli.

V sobotu Tálibán obsadil také centrum provincie Paktika (Zarí Šarán) na hranici s Pákistánem, správní středisko provincie Laghmán (Metarlam), která leží na východě mezi Kábulem a Dželálábádem, a město Majmaní (středisko provincie Farjáb), uvedla AP.

Islamisté v sobotu ovládli rovněž provincii Dajkondí, která leží v centrální části země, a provincii Kunar na východě. Obě se podle AP vzdaly bez boje.

V Kábulu hrozí humanitární krize, protože tam během několik dnů před Tálibánem uprchly desetitisíce lidí. Utečenci táboří pod širým nebem a spolu s místními skupují rýži i další potraviny a také léky a zdravotnický materiál.

Babiš: Česko se o afghánské tlumočníky chce postarat

Domácí

Podle Světového potravinového programu OSN v důsledku bojů v Afghánistánu od začátku roku opustilo domovy na 400 tisíc osob, z toho 250 tisíc od května, kdy se začali stahovat koaliční vojáci.

Desetitisíce lidí se snaží v Kábulu získat víza do ciziny. Mnohé státy ale provoz zastupitelských úřadů omezují nebo ambasády zavírají.

Také český ministr zahraničí Jakub Kulhánek rozhodl o okamžitém stažení dvou českých diplomatů z Kábulu na mezinárodní letiště. Stalo se tak na základě informací spojenců a na doporučení českého velvyslance.

Čeští občané, kteří se nacházeli v Afghánistánu a o kterých ministerstvo zahraničí ví, jsou podle Kulhánka v bezpečí.

Kvůli krizové situace v Afghánistánu dnes večer jedná česká Bezpečnostní rada státu, kterou na Kulhánkovu žádost svolal premiér Andrej Babiš.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní dnes vystoupil s prvním projevem za několika dní, během nichž Tálibán získal řadu velkých měst.

Rozvedené ženy se v Afghánistánu obávají nástupu Tálibánu

Zahraniční

Prezident řekl, že vláda se nevzdá úspěchů, kterých země dosáhla za posledních 20 let, tedy po invazi vedené Spojenými státy. Uvedl také, že jedná s lokálními vůdci i se zahraničím, aby boje co nejdříve skončily.

Tálibán tento týden obsadil i druhé a třetí největší město země - Kandahár (asi 650 tisíc obyvatel) na jihu a západoafghánský Herát (téměř 600 tisíc obyvatel). V Kandaháru zabral rozhlasovou stanici, kterou přejmenoval na Hlas šaríe.

Šaría je náboženské právo vycházející ze zásad islámu a prosazované Tálibánem. Kandahárský Hlas šaríe má napříště vysílat zpravodajství a citáty z koránu.

K úspěšnému tažení Tálibánu přispěly podle serveru International Business Times i značné příjmy v roce 2020, kdy hnutí získalo 1,67 miliardy dolarů (asi 34,5 miliardy korun), zejména z obchodu s drogami, z těžby surovin i formou darů od soukromých osob ze zemí jako je Pákistán, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty či Katar.

Loňské příjmy Tálibánu dosahovaly výše téměř třetiny příjmů afghánského státního rozpočtu.

Reklama

Výběr článků

Načítám