Hlavní obsah

Rozvedené ženy se v Afghánistánu obávají nástupu Tálibánu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Kábul

Rozvedené ženy, které se v Afghánistánu vydaly vlastní cestou, se s ohledem na nástup radikálního islamistického hnutí Tálibán obávají o svůj další osud, píše list The Guardian.

Foto: Ahmad Masood , Reuters

Afghánská žena (ilustrační foto)

Článek

V hluboce konzervativní a patriarchální zemi se žen, které se vzepřou konvencím a požádají o rozvod, zřeknou jejich vlastní rodiny a zatratí je i většinová společnost.

Problémem se pro ně stává například i pronájem bytu, pro který je v Afghánistánu potřeba souhlas mužského příbuzného.

Situaci rozvedených žen v této muslimské zemi shrnuje afghánské přísloví: „Žena opouští rodný dům jen v bílých svatebních šatech a vrátit se do něj může jen v bílém rubáši.”

Česko z Afghánistánu evakuuje i místní zaměstnance ambasády

Stalo se

Navzdory společenskému stigmatu a překážkám na cestě k nezávislosti se pro rozvod rozhodly i Rúkia a Tahíra, které nyní sdílí společný byt a jsou si vzájemně oporou.

Obě se narodily jako uprchlice v Íránu. Rúkia, které je dnes 30 let, se do Afghánistánu vrátila v roce 2009, když věřila v jeho lepší budoucnost. Po rozvodu strávila zimu i s pětiletým synem v ženském útulku v Kábulu.

Její otec umíral, členky rodiny ji zavrhly. Kvůli tíživé situaci se vzdala syna a předala ho manželově rodině. Po většině rozvodů v Afghánistánu dítě starší pěti let připadne manželovi.

Tahíru provdaly, když jí bylo 19, s manželem vydržela dva roky. Vrátila se pak sice do domácnosti své rodiny, ale ta jí dávala natolik zakusit její odlišnost a nevítanost, že nakonec z domu odešla.

Babiš: Česko se o afghánské tlumočníky chce postarat

Domácí

„Nejedli se mnou u jednoho stolu, odmítli se dotknout jídla, které jsem připravila. Říkali, že jsem rozvedená a co připravím, je nečisté,” vzpomíná Tahíra.

Přestože neexistují žádné statistiky o počtu rozvedených, ovdovělých a svobodných žen, předpokládá se, že v celé zemi jich samostatně žijí tisíce, zejména ve velkých městech. S postupem Tálibánu ale jejich osud visí na vlásku, píše The Guardian.

Jejich obavy se zakládají na příbězích, které se šíří z území dobytých Tálibánem. Hnutí tam již údajně zavádí nové pořádky, ženy nesmějí bez mužského doprovodu vycházet z domu a musejí nosit burku. Rozvedené ženy ovšem nemají kam utéct.

„Velmi se bojíme nucených sňatků s příslušníky Tálibánu. Pokud si pro nás přijdou, vezmeme si život samy,” říká Tahíra.

Reklama

Výběr článků

Načítám