Hlavní obsah

Zeman se na oslavách v Číně zúčastní i vojenské přehlídky

25. 8. 2015, 11:58 • Aktualizováno 25. 8. 2015, 13:32

Na oslavách 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří bude prezident Miloš Zeman nejvýš postaveným představitelem západních zemí, jejichž zástupci účast přislíbili. V úterý to uvedla agentura Reuters s odvoláním na tiskovou konferenci náměstka čínského ministra zahraničí Čang Minga. Některé západní státy budou zastupovat ministři zahraničí, jiné velvyslanci.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Prezident Miloš Zeman

Článek

Pražský hrad v úterý potvrdil, že se prezident zúčastní i slavnostní vojenské přehlídky na pekingském Náměstí Nebeského klidu, během níž bude pochodovat ulicemi Pekingu více než 10 000 vojáků. Druhý den se Zeman setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Vůdci západních mocností účast na oslavách, jejichž vyvrcholením bude 3. září přehlídka, odmítli. Některé západní země ale vyšlou do Pekingu své ministry zahraničí či jiné vysoké činitele.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Francii a Itálii budou například reprezentovat šéfové diplomacií Laurent Fabius a Paolo Gentiloni, Spojené státy, Německo, Kanada a Evropská unie budou zastoupeny svými velvyslanci, řekl Čang.

Obavy z čínské rozpínavosti

Evropští a američtí představitelé opakovaně vyjádřili obavy, že připravovaná přehlídka vojenské moci Číny by mohla vyslat špatný signál v již tak napjaté situaci v regionu, kde stále větší územní rozpínavost Pekingu vyvolává rozhořčení Japonska a dalších asijských zemí.

„Je to na každé zemi, aby se rozhodla, koho chce poslat. V Číně vnímáme všechny, kdo přijedou, jako naše hosty a všechny je vítáme,“ odpověděl Čang na otázku, zda Čína považuje za urážku, že vůdci západních mocností návštěvu oslav odmítli.

Na seznamu chybí podle očekávání také japonský premiér Šinzó Abe. Mezi Čínou a Japonskem panuje napětí kvůli sporům o území v okolních mořích, kde Peking stále důrazněji prosazuje své teritoriální nároky, mimo jiné stavbou nových, vojensky významných umělých ostrovů. Peking navíc Tokiu vyčítá, že se dostatečně neomluvilo za krutosti spáchané na čínských občanech v letech 1931 až 1945, kdy Japonsko okupovalo části Číny.

„Několikrát jsme zdůraznili, že oslavy nejsou namířeny proti žádné konkrétní zemi ani proti Japonsku a japonskému lidu. Nijak nesouvisejí se současnými čínsko-japonskými vztahy,“ uvedl nicméně na dnešní tiskové konferenci Čang.

Kim Čong-un nedorazí, Putin ano

Severokorejský diktátor Kim Čong-un, o jehož možné účasti se spekulovalo, nakonec bude v Pekingu rovněž chybět. KLDR bude reprezentovat tajemník ústředního výboru Korejské strany práce Čche Rjong-he, který patří k nejbližším Kimovým spolupracovníkům.

Přijede naopak ruský prezident Vladimir Putin či jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje.

Na seznamu potvrzených účastníků oslav jsou také bývalí vlivní západní politici jako někdejší britský premiér Tony Blair či bývalý německý kancléř Gerhard Schröder i stávající generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Seznam zahrnuje dále vůdce zemí, kteří mají blízké vztahy s Pekingem, jako například venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a súdánského prezidenta Umara Bašíra.

Anketa

Souhlasíte s cestou prezidenta Miloše Zemana do Číny?
Ano
75,3 %
Ne
24,7 %
Celkem hlasovalo 4096 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků