Hlavní obsah

Ze skladů v Libyi zmizely tisíce protiletadlových raket, mohou je mít teroristé

8. 9. 2011, 9:08 • Aktualizováno 8. 9. 2011, 9:20
Novinky,

Sklady Kaddáfího ozbrojených sil v Libyi byly vyrabovány a zmizely z nich protiletadlové rakety, které by mohli využít teroristé. Jde mimo jiné o ruské ruční protiletadlové střely Igla S. Podle Petera Bouckaerta z organizace na ochranu lidských práv Human Right Watch se postrádá asi 20 000 raket. Obavy mají i američtí velitelé.

Foto: Profimedia.cz

Prázdné boxy od raket SA-7

Článek

„V každém městě, kam jsme přijeli, první, co zmizelo, byly rakety země - vzduch. Mluvíme o nějakých 20 000 raketách země - vzduch v celé Libyi. Viděl jsem auta, která jimi byla plně naložená. Mohly by změnit celou severní Afriku v bezletovou zónu,“ řekl Bouckaert.

I CNN, která o skutečnosti ve čtvrtek informovala, zjistila, že ze skladů rakety zmizely. V jednom skladu byly nalezeny prázdné boxy od raket s infračerveným naváděním 9K338 Igla-S (v kódu NATO SA-24 Grinch). Jde o obdobu amerických stingerů. Mohou se použít proti letadlům, vrtulníkům, střelám s plochou dráhou letu i bezpilotním letounům, letícím až do výšky 3300 metrů. Dolet mají 6000 metrů. Použít se dají i v noci.

Tajný sklad zbraní se nacházel v Tripolisu v budově označené jako "skladiště tisku učebnic", ale za dvojitými vraty se našly manuály, jak ovládat raketomety a střely. Kromě nich tu ale byla i spousta střeliva, dělostřeleckých nábojů, protitankových raket a také prázdné přepravky, v nichž byly rakety vzduch - země naváděné teplem.

Foto: Profimedia.cz

Libyjští rebelové odevzdávají střely SA-7.

V jednom boxu pro dvě střely byly ještě dodací listy v ruštině a v angličtině s inventárním číslem rakety Missile 9M342. Ze stejného skladu zmizely i starší přenosné střely země vzduch 9M32 Strela 2 (v kódu NATO SA-7 Grail) s infračerveným naváděním o doletu přes tři kilometry, které jsou schopny ničit cíle do výše dvou kilometrů.

Strach z raket v rukou teroristů

Generál Carter Ham, který stojí v čele amerického velitelství pro Afriku, uvedl, že se obává, že by se tyto střely mohly pašovat. Zejména se toho bojí v případě ručních protiletadlových raket, jejichž cena na černém trhu činí okolo několika tisíc dolarů. Podle něj jich v libyjských skladech mohlo být před zahájením operací asi 20 000 a mnohé se nepodařilo najít. Část jich ale mohli použít libyjští vzbouřenci k útokům na pozemní cíle, protože ti proti Kaddáfího vojskům pálili vším, co měli k dispozici, i když byly zbraně původně zamýšleny pro jiné použití.

Foto: Profimedia.cz

Libyjští rebelové odpalují raketu SA-24

„Nějakou dobu to bude vzbuzovat obavy,“ uvedl generál už v dubnu.

Koordinátor protiteroristických akcí EU Gilles de Kerchove dal v pondělí najevo rostoucí neklid, že by se k těmto střelám, stejně jako ke kulometům a ručním zbraním mohla dostat severoafrická Al-Káida v islámském Maghribu. Strach je o to větší, že někteří z velitelů povstaleckých uskupení mohou býti napojeni na teroristy ze sítě al-Káida.

Vlády Nigeru a Čadu už potvrdily, že se k nim pašují zbraně z Libye určené pro al-Káidu stejně jako rozbušky a semtex. Čadský prezident uvedl, že mezi střelami jsou i SA-7. Se zbraněmi se také vrací Tuaregové, kteří pomáhali Kaddáfímu. Plukovník často využíval žoldáků z dalších zemí nebo menšin.

Foto: Profimedia.cz

Libyjští rebelové odevzdávají střely SA-7.

Bouckaert uvedl, že dva dělostřelecké granáty stačí pro výrobu autobomby značné síly. Po vyrabování skladů zbraní tak roste nebezpečí z vlny atentátů, jakou zažil i Irák.

Největší obavy však vzbuzují protiletadlové rakety. USA, které dodávaly mudžáhidům bojujícím proti Sovětům v Afghánistánu stingery, je pak draze vykupovaly zpět, aby se nedostaly do rukou teroristů.

Situaci komplikuje to, že není jasné, kolik raket bylo zničeno při náletech NATO a kolik rozkradeno. NATO uvedlo, že při náletech bylo zničeno 575 raket země - vzduch, radarové systémy k jejich navádění a sklady.

Reklama

Související témata:

Související články

Kaddáfí popírá, že by mířil do Nigeru

8. 9. 2011, 7:39

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, který je na útěku, popřel, že by mířil do Nigeru. Podle něj je to pustá lež. Syrské televizi řekl, že zůstává ve své vlasti...

Výběr článků