Hlavní obsah

Útok islamistů v Tunisku: Zemřel policista, teroristy následně zastřelili

6. 9. 2020, 10:55 – Tunis • Aktualizováno 6. 9. 2020, 14:46

V přístavním tuniském městě Súsa, které je populární mezi turisty, islamističtí ozbrojenci v neděli pobodali dva policisty poté, co na strážce zákona nejprve najeli autem. Jeden z nich zraněním podlehl. Tři teroristy následně zabila policie. S odvoláním na bezpečnostní zdroj o tom napsala agentura Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Místo aktuálního útoku na tuniské policisty

Článek

Incident se odehrál dva dny poté, co se moci ujala vláda premiéra Hišáma Mašíšího, připomíná Reuters a doplňuje, že tato severoafrická země, jež se potýká s ekonomickými a sociálními problémy, čelí také bezpečnostním výzvám.

„Hlídka dvou příslušníků národní gardy se v centru Súsy stala obětí útoku nožem. Jeden z nich se stal mučedníkem, druhý je zraněný v nemocnici,” citovala agentura AFP mluvčího národní gardy, který doplnil, že „tři teroristy policie zastřelila”. Předcházela tomu podle něj přestřelka.

Agentura AP později s odvoláním na tuniské úřady napsala, že islamisté autem najeli na strážníky a následně na ně zaútočili s noži. Podle šéfa místního bezpečnostního sboru poté z místa uprchli. Ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že se útočníci pak schovali ve škole a byli zabiti při následné přestřelce s bezpečnostními složkami.

Před pěti lety nejhorší teroristický útok v Tunisku

Nedaleko místa incidentu se před pěti lety odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Na pláži a u bazénu hotelu v letovisku Kantáví, asi deset kilometrů severně od Súsy 26. června 2015 postřílel tuniský mladík 38 lidí, z toho 30 Britů. V důsledku toho pak výrazně poklesl zájem zahraničních turistů o cesty do této země, která se ale postupně začala z důsledků atentátu zotavovat.

Jediný terorista zavraždil na plážích v tuniské Súse 39 lidí, většinou turistů

Svět

Letošní turistickou sezonu navíc poznamenala pandemie covidu-19. Z hlediska koronaviru Česká republika zařadila Tunisko 3. srpna mezi bezpečné země. Od 26. srpna platí opatření, které zavádí při vstupu do Tuniska nutný negativní test na koronavirus pro cestující ze všech zemí.

Češi mohou bez testu na covid-19 do Tuniska cestovat pouze v rámci organizovaných zájezdů s cestovními kancelářemi. První lety do severoafrické země cestovní kanceláře vypravily 15. srpna.

Reklama

Výběr článků