Hlavní obsah

Roskosmos se dohodl na další spolupráci s NASA

15. 7. 2022, 16:04

Ruská vesmírná agentura Roskosmos oznámila, že uzavřela s americkým úřadem pro letectví a vesmír NASA dohodu o letech integrovaných posádek v amerických a ruských kosmických lodích, informovala tisková agentura TASS.

Foto: Reuters

Ruská nákladní loď s dokovacím modulem na cestě k ISS

Článek

Kosmonautka Anna Kikinová se díky dohodě stane první ruskou členkou posádky americké vesmírné lodi Crew Dragon, která má do vesmíru opět zamířit letos na podzim.

Roskosmos v prohlášení podle TASS uvedl, že dohoda je v souladu s ruskými a americkými zájmy a pomůže rozvoji spolupráce na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), stejně jako i efektivitě projektů zaměřených na zkoumání vesmíru pro mírové účely.

NASA odsoudila oslavu ruských kosmonautů na ISS po dobytí Luhanské oblasti

„Cílem dohody je, aby v případě mimořádné situace související se zrušením nebo významným odložením startu ruské nebo americké vesmírné lodi byla na Mezinárodní vesmírné stanici zajištěna přítomnost alespoň jednoho kosmonauta Roskosmosu a jednoho astronauta NASA,” upřesnil Roskosmos.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek odvolal šéfa Roskosmosu Dmitrije Rogozina, který v poslední době v souvislosti s protiruskými sankcemi vyvolanými válkou na Ukrajině adresoval Západu sérii výhrůžek týkajících se vesmírné spolupráce. Šéf Kremlu do čela vesmírné agentury jmenoval dosavadního vicepremiéra Jurije Borisova.

Putin odvolal šéfa Roskosmosu Rogozina

Reklama

Související témata:

Výběr článků