Hlavní obsah

Obama chce Islámský stát vymazat z povrchu zemského

11. 9. 2014, 1:11 – Washington • Aktualizováno 11. 9. 2014, 8:44

Islámský stát nemá právo na existenci a Spojené státy proti němu udeří jak v Sýrii, tak i v Iráku. V noci na čtvrtek to prohlásil americký prezident Barack Obama. „Dal jsem jasně najevo, že dopadneme teroristy, kteří ohrožují naši zemi, ať jsou kdekoli,” řekl Obama v projevu.

Foto: Reuters

Barack Obama během svého projevu ve Washingtonu

Článek

„To znamená, že se nebudu rozpakovat podniknout akci proti ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě, nyní vystupuje jako IS) v Sýrii, stejně jako v Iráku," prohlásil Obama a vysvětlil, že tento postoj vychází z jádra jeho prezidentských principů.

"Tato protiteroristická kampaň bude vedena pevným a vytrvalým úsilím zlikvidovat ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě, nyní vystupuje jako IS) všude tam, kde je.  Nebude to znamenat americké bojové jednotky válčící na cizím území," citovala amerického prezidenta agentura Reuters.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Pokud ohrozíte Ameriku, nenajdete nikde bezpečí," dodal. Šéf Bílého domu rovněž oznámil, že USA posílají do Iráku 475 vojáků, kteří budou pomáhat s výcvikem a vyzbrojováním iráckých a kurdských jednotek. Nově tak bude v Iráku působit asi 1500 amerických vojáků. Zhruba 750 z nich je nasazeno k ostraze amerického velvyslanectví v Bagdádu.

Zapojení do bojů vyloučil

Obama zapojení amerických jednotek do bojových operací v Iráku opakovaně vyloučil. Americká strategie boje proti IS, kterou Obama obyvatelům USA představil, má celkem čtyři body.

Foto: Pool, Reuters

Americký prezident Barack Obama během projevu

Prvním z nich jsou systematické letecké údery nejen v Iráku, ale i v Sýrii. Dalším je pak zvýšení podpory pro síly, které s islamisty bojují na zemi. Součástí tohoto kroku je vyslání amerických instruktorů do Iráku. Třetím bodem je nadále využívat protiteroristickou infrastrukturu, aby se podařilo teroristy odříznout od zdrojů peněz, nebo zlepšit práci tajných služeb. Posledním bodem je humanitární pomoc, v jejíž distribuci chtějí USA pokračovat.

Obama také řekl, že Washington bude v tažení proti IS úzce spolupracovat s novou iráckou vládou a že USA budou stát v čele široké mezinárodní koalice, která proti islamistům vzniká.

Vycvičí umírněné povstalce

Americký prezident chce nově cvičit a vyzbrojovat umírněné syrské povstalce, kteří bojují proti tamní autoritářské hlavě státu Bašáru Asadovi i proti radikálům z IS. Vyzval proto zákonodárce, aby novelizovali příslušný zákon, který by to umožnil.

List The New York Times již ve středu uvedl, že demokratičtí senátoři pracují na zákonu, který by armádě USA výslovně povolil cvičit zahraniční jednotky pro boj proti radikálům z IS.

Související téma

Foto: Reuters

Bojovníci Islámského státu

Zatím není jisté, zda by se tento výcvik konal například přímo v Sýrii. Agentura Reuters nicméně s odvoláním na vysokého vládního činitele uvedla, že Saúdská Arábie poskytne k výcviku syrských rebelů své území.

Reklama

Výběr článků