Hlavní obsah

Něco se chystá. KLDR převezla americké vězně, tvrdí Jihokorejci

3. 5. 2018, 6:30 – Washington/Pchjongjang • Aktualizováno 3. 5. 2018, 7:11

Spojené státy ověřují informace, že Severní Korea převezla tři vězněné Američany z pracovního tábora do hotelu nedaleko metropole Pchjongjangu. S odvoláním na zdroj z vlády Spojených států o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. O převozu informovaly jihokorejské zdroje.

Foto: Kevin Lamarque/KCNA, Reuters

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Článek

Washington podle zdroje agentury Reuters zatím nemá žádné informace o tom, že by se status amerických vězňů v KLDR nějak změnil. Zprávy jihokorejských médií se ale snaží ověřit. Informaci o přemístění tří Američanů z pracovního tábora do hotelu na předměstí Pchjongjangu přinesla jihokorejská média ve středu s odvoláním na aktivistu, který disponuje kontakty v Severní Koreji.

Podle agentury AFP je možné, že KLDR vězněné americké občany propustí u příležitosti chystaného summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Prezident Trump v noci na čtvrtek na Twitteru naznačil, že by mohlo být kolem zadržovaných Američanů již brzy jasněji: „Jak všichni vědí, minulá administrativa dlouho žádala o propuštění tří rukojmích ze severokorejského pracovního tábora, ale marně. Zůstaňte naladěni!”

Tři vězni

V KLDR jsou v současnosti vězněni tři Američané korejského původu. Deset let nucených prací za „rozvracení komunistického režimu a špionáž” si odpykává 62letý americký misionář Kim Tong-čchol. Devětapadesátiletý Kim Sang-tuk, rovněž známý pod jménem Tony Kim, který strávil měsíc výukou účetnictví na Pchjongjangské univerzitě věd a technologií, byl podle agentury AP loni odsouzen na 15 let za „protistátní aktivity a pokus svrhnout vládu”. A stejným obviněním čelí i 55letý Kim Hak-song, který je nyní ve vazbě.

Trumpova administrativa se snaží dosáhnout toho, aby Pchjongjang Američany před summitem Kima s Trumpem na znamení dobré vůle propustil. Severokorejský vůdce by se s šéfem Bílého domu měl sejít na konci května či na počátku června.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Kim jako první vůdce KLDR vstoupil na půdu Jižní KorejeVideo: Reuters

Podle listu The Wall Street Journal o propuštění vězněných Američanů jednal během své velikonoční návštěvy se Severokorejci nynější ministr zahraničí USA Mike Pompeo, tehdy ještě ve funkci šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Trumpova zvláštního vyslance. [celá zpráva]

Chystané průlomové schůzce Trumpa s Kimem předcházel podobně průlomový korejský summit, na kterém se lídři dvou dosud znesvářených sousedních zemí dohodli na bližší spolupráci či denuklearizaci Korejského poloostrova. [celá zpráva]

Anketa

Propustí podle vás Kim americké vězně?
Ano
75,2 %
Ne
5,7 %
Nezajímá mě to
19,1 %
Celkem hlasovalo 1729 čtenářů.

Reklama

Související články

Výběr článků