Článek
„Drahý příteli, já i celá ruská delegace jsme potěšeni, že se s našimi čínskými přáteli a kolegy opět setkáváme. Naše blízká komunikace odráží strategickou povahu rusko-čínských vztahů, které jsou na bezprecedentně vysoké úrovni. Vždy jsme byli spolu a zůstáváme spolu i nyní,“ řekl Simu na videu zveřejněném Kremlem Putin.
Si Putinovi odvětil, že „čínsko-ruské vztahy ustály zkoušku mezinárodních změn“, uvádí BBC. Dále dodal, že Peking je ochotný spolupracovat s Moskvou na „propagaci vytvoření spravedlivějšího a rozumnějšího globálního systému vlády“.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching
Jednání obou prezidentů se konalo v předvečer největší vojenské přehlídky v čínských dějinách, pořádané ku příležitosti osmdesátého výročí kapitulace Japonců v Číně a konce druhé světové války. Celý týden je tak zasvěcen tomu, aby Peking na mezinárodní scéně prezentoval svou sílu jakožto druhá nejsilnější ekonomika světa a klíčový diplomatický hráč.
Si obzvlášť využívá toho, že americký prezident Donald Trump svými cly výrazně narušil stávající ekonomické vztahy USA se zbytkem světa, a Čínu staví do pozice stabilního obchodního partnera. On i Putin během summitu SCO obvinili nejmenované západní země ze „šikany“, což je chápáno právě jako narážka na USA.
Zatímco Trump na mezinárodní scéně už měsíce veřejně neúspěšně usiluje o uzavření mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, Si se přiklonil k projevu blízkých vztahů s šéfem Kremlu. Oba muži již v minulosti deklarovali, že mezi jejich zeměmi panuje „přátelství bez limitů“. Si také v květnu navštívil vojenskou přehlídku v Moskvě, která měla připomenout výročí konce druhé světové války, neboli konce boje Sovětského svazu s nacistickým Německem.