Článek
"Kim Čong-il vydal příkaz... udělující zvláštní milost pro dvě americké novinářky, které byly odsouzeny k těžkým pracím," informovala severokorejská agentura KCNA.
Zpráva přichází v den, kdy do KLDR nečekaně přijel exprezident USA Bill Clinton na návštěvu, kterou americké úřady prezentovaly jako soukromou misi. Clinton se sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem.
"Clinton vyslovil Kim Čong-ilovi upřímnou omluvu za nepřátelský akt spáchaný proti KLDR dvěma americkými novinářkami, které ilegálně narušily hranice země," uvádí KCNA a dodává: "Clinton zdvořile tlumočil vážný zájem americké vlády, aby jim Kim Čong-il shovívavě udělil milost a poslal je zpět domů z humanitárních důvodů."

Snímek z videozáznamu pořízeného během schůzky bývalého amerického prezidenta Billa Clintona se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem
"Propuštění amerických novinářek je manifestací humanitární a mírumilovné politiky KLDR," hlásá dále oficiální severokorejská agentura.
"Clintonova návštěva přispěje k prohloubení porozumění mezi KLDR a USA a k budování oboustranné důvěry," konstatuje KCNA.
Novinářky připravovaly dokument o uprchlících
Novinářky pracující pro televizi bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea Current TV byly v březnu zadrženy na hranicích Severní Koreje a Číny. Americká novinářka korejského původu Euna Leeová a její kolegyně Laura Lingová, Američanka čínského původu, v době svého zadržení připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících. Severní Korea jejich natáčení označila za politicky motivovanou pomlouvačnou kampaň.
Někteří analytici tvrdí, že komunistický režim chce zadržované novinářky využít jako nátlakový prostředek na Spojené státy a vymoci si na nich ústupky.
Podle zpráv světových agentur mu předal Clinton Kimovi poselství současného prezidenta USA Baracka Obamy. Bílý dům ale existenci jakéhokoliv vzkazu pro KLDR důrazně popřel. [celá zpráva]