Hlavní obsah

Čína obnovila v ujgurském Urumči zákaz vycházení, obyvatelé prchají

10. 7. 2009, 11:30 – Urumči • Aktualizováno 10. 7. 2009, 17:32
Novinky, rei

Čínské úřady nařídily mešitám ve městě Urumči, aby zůstaly pro páteční modlitby uzavřené. Opatření má zabránit šíření dalších násilností, které hlavní město ujgurského autonomního regionu Sin-ťiang sužují od neděle. Ve městě byl opět vyhlášen noční zákaz vycházení. Urumči opouštějí ve strachu z dalších nepokojů tisíce lidí - Ujgurů i etnických Číňanů.

Foto: Nir Elias, Reuters

Článek

V ulicích Urumči zůstávají stovky čínských vojáků, zatímco tisíce lidí podle agentury AFP z města prchají. Agentura informovala o asi 10 000 obyvatelích, jak Ujgurech, tak etnických Číňanech. Z Urumči byly vypraveny posilové spoje, protože autobusy byl zcela přeplněné. Předčasně odjíždějí i studenti.

Ve městě byl v pátek po dvoudenní pauze opět vyhlášen noční zákaz vycházení. 

Podle serveru BBC ale dvě mešity navzdory zákazu v pátek otevřely brány. "Rozhodli jsme se otevřít mešitu, protože před ní stálo tolik lidí. Nepřáli jsme si si žádný incident," uvedl policista před Bílou mešitou.

Ve městě se v neděli strhla pouliční válka po protestech proti zabití dvou Ujgurů v továrně na jihu Číny na základě fámy na internetu. Příslušníci obou etnik si v Urumči vzájemně vypalovali domy a obchody a z obou táborů přišly neověřené zprávy o uřezaných hlavách.

Nepokoje si vyžádaly nejméně 156 mrtvých a přes 1000 zraněných. Podle ujgurské opozice v exilu je ale počet obětí mnohem vyšší. Policie zatkla přes 1400 lidí.

Foto: David Gray, Reuters

Policie v Urumči

Ve čtvrtek Čína oznámila, že má dost důkazů o tom, že někteří, kdo se na násilnostech podíleli, byli vycvičeni cizími teroristickými skupinami včetně al-Kajdy. Peking už předtím varoval, že každý násilník bude popraven.

Západní Čína je oproti východnímu pobřeží velmi chudá a v regionu Sin-ťiang tíživá sociální situaci komplikuje napětí mezi Ujgury a Chany.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků