Hlavní obsah

Soud v Rusku nařídil rozpustit organizaci Mezinárodní Memorial

28. 12. 2021, 12:45

Ruský nejvyšší soud v úterý rozhodl o rozpuštění nevládní organizace Mezinárodní Memorial, známé odhalováním zločinů komunismu a stalinismu v někdejším Sovětském svazu. O rozsudku informoval zpravodajský server rádia Echo Moskvy. Podle agentury RIA Novosti soud rozhodnutí odůvodnil porušením ruského zákona o zahraničních agentech.

Foto: Evgenia Novozhenina, Reuters

Ruský nejvyšší soud rozhodl o rozpuštění organizace Mezinárodní Memorial.

Článek

Právní zástupkyně skupiny Maria Ejsmontová, podle níž byla žaloba politicky motivována, sdělila agentuře Interfax, že se Memorial odvolá jak v Rusku, tak k Evropskému soudu pro lidská práva.

„Soud na základě žaloby prokuratury rozhodl o zrušení mezinárodní veřejné organizace Mezinárodní historická vzdělávací, charitativní a lidskoprávní společnost Memorial a jejích strukturálních organizací,” citovalo Echo Moskvy ze soudního rozhodnutí.

Mezinárodní Memorial dostal od úřadů nálepku „zahraničního agenta” v roce 2016. Toto označení, které si od dob Sovětského svazu nese hanlivý podtext, obnáší další vládní kontrolu a komplikace. Rusko kontroverzní zákon o „zahraničních agentech” přijalo v roce 2012 a postupně ho rozšířilo z nevládních organizací na nezávislá média i jednotlivce, kteří přijímají finance ze zahraničí a podle úřadů vyvíjejí politickou činnost.

„Mezinárodní Memorial vznikl jako organizace pro uchování paměti národa, ale nyní se téměř výhradně zaměřuje na zkreslování historické paměti, především pak na Velkou vlasteneckou válku,” prohlásil při soudním slyšení zástupce ruské generální prokuratury Alexej Žafjarov. Podle něj organizace „vytváří falešný obraz SSSR jako teroristického státu”.

Ruský soud mimoděk usvědčil Putina ze lži. Rozsudek rychle zmizel

Evropa

„My, potomci vítězů, jsme nyní nuceni přihlížet rehabilitaci zrádců a nacistických kolaborantů – nejspíš proto, že za to někdo platí. A to je skutečný důvod, proč Memorial tak ostře odmítá svůj status zahraničního agenta,” dodal Žafjarov.

Organizace odhalovala zločiny stalinismu

Memorial vznikl na konci 80. let a k jeho zakladatelům patřil sovětský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov. Organizace proslula především odhalováním zločinů stalinismu, věnuje se také ochraně lidských práv. Uskupení samo sebe označuje spíše za hnutí než za jednu organizaci. V roce 2018 mělo přes 60 poboček a přidružených organizací roztroušených po celém Rusku. Řada z nich se stala v minulosti terči útoků.

Už tuto středu zřejmě moskevský městský soud rozhodne o druhé ze žalob prokuratury, tentokrát proti moskevskému Lidskoprávnímu středisku Memorial, sesterské organizaci Mezinárodního Memorialu. Také moskevské centrum podle názoru ruských prokurátorů ospravedlňuje terorismus, extremismus a závažně porušuje zákon o takzvaných zahraničních agentech.

Reklama

Související témata:

Výběr článků