Hlavní obsah

Rusové protestovali proti mobilizaci. Policie pozatýkala přes tisíc lidí

21. 9. 2022, 15:44 • Aktualizováno 21. 9. 2022, 23:20

Ruská policie na středečních protestních akcích proti částečné mobilizaci, kterou tentýž den ráno ohlásil ruský prezident Vladimir Putin, zadržela přes 1000 lidí. Vyplývá to z údajů na webu OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy.

Protesty v Moskvě proti vyhlášení částečné ruské mobilizaceVideo: AP

 
Článek

Nejméně 490 protestujících zadrželi policisté v Petrohradu a 424 v Moskvě. S některými přitom příslušníci bezpečnostních složek v přilbách a vestách tvrdě smýkali po zemi, násilím je odnášeli do přistavených antonů nebo je bili obušky, upozornil také projekt OVD-Info a další ruská média.

„Do zákopů s Putinem!“ skandovali lidé podle videí zveřejněných na sociálních sítích na moskevském bulváru Arbat. Na dnešních demonstracích také často znělo protiválečné heslo „ne válce“.

Zatýkalo se například také v Jekatěrinburgu na Urale. Některé ze 40 zadržených protestujících policie přitom tlačila obličejem k zemi, popsala stanice Nastojaščeje vremja.

Asi dvě desítky lidí zadržela policie podle stanice v sibiřském Irkutsku, kde se jí také podařilo protestní akci zcela rozehnat. Desítky zadržených jsou hlášeny také z mnohých dalších měst.

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Demonstrant v Moskvě skáče na policistu, aby zachránil svého kamaráda od zatčení.

Protesty svolala na sedm hodin místního času lidskoprávní organizace Vesna.

Vzhledem k tomu, že v Rusku je několik časových pásem, vyšli do ulic jako první lidé ve městech na ruském Dálném východě a Sibiři. K nim se postupně připojují také obyvatelé měst v evropské části Ruska.

Protesty v JekatěrinburguVideo: AP

V městech ve východní části Ruska se dnes odehrály většinou jen malé protesty, na které dorazily desítky lidí. Protestující často neměli žádné transparenty ani neskandovali hesla, protože se obávali zásahů policejních složek.

Pojďme večer do ulic! Rusové svolávají celonárodní akci

Další demonstrující ale podle fotografií na sociálních sítích dorazili s plakáty s hesly jako „ne válce, ne mobilizaci“, „mír světu“ nebo „obejmi mě, jestli se taky bojíš“.

Foto: Reuters

Protest v Moskvě

V Chabarovsku na ruském Dálném východě na demonstraci podle posledních údajů stanice Nastojašeje vremja přišlo 12 lidí. Neměli transparenty ani neskandovali, popsal novinář projektu Sibir.Realii Svobodné Evropy.

Protestující podle něj dali najevo zklamání a šok z toho, že dorazilo tak málo lidí. Účastnice protestní akce Alisa uvedla, že podle svých možností chodila na protiválečné demonstrace od samého začátku ruské invaze na Ukrajinu.

„Mám kamaráda, na kterého se mobilizace vztahuje. Rozhodli jsme se, že se tomu (povolání do války) budeme různými způsoby snažit vyhnout. Protože jet tam zabíjet ukrajinské civilisty, to už je za hranou,“ sdělila Alisa.

Rusko podle oznámení ministra obrany Sergeje Šojgua povolá do armády 300 000 rezervistů s vojenskou zkušeností. V Rusku jde o první mobilizaci od dob druhé světové války.

Reklama

Výběr článků