Hlavní obsah

Putin píše do Izraele, Rusko chce areál v Jeruzalémě

18. 4. 2022, 18:34

Ruský prezident Vladimir Putin v dopise zaslaném izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi vyzval, aby Izrael předal Moskvě církevní areál v jeruzalémském Starém Městě. Napsal to v pondělí web deníku The Times of Israel.

Foto: Profimedia.cz

Kostel Alexandra Něvského v Jeruzalémě

Článek

Moskva se už několik let snaží pod svoji správu získat takzvaný Alexandrův dvůr, církevní areál poblíž chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Její plány ale nedávno zkomplikovalo rozhodnutí izraelského soudu, který nároky Ruska na komplex neuznal.

Palestinští vandalové poničili Josefovu hrobku

Blízký a Střední východ

V dopise Putin podle izraelských médií zdůraznil důležitost, jakou Moskva záležitosti přikládá.

Přesný text dopisu není znám, ale bývalý ruský premiér Sergej Stěpašin přednesl tuto záležitost při své návštěvě Izraele během shromáždění na Sergejově dvoře, což je další nemovitost v Izraeli, kterou si nárokuje Rusko (byl mu předán před deseti lety).

Bývalý premiér je předsedou Imperiální ortodoxní palestinské společnosti, která dohlíží na ruské majetky v regionu.

Stěpašin řekl, že Rusko v případě potřeby vyvine diplomatický tlak, aby získalo, co chce. Dodal, že Rusko poskytlo veškerou potřebnou dokumentaci, aby prokázalo, že je právoplatným vlastníkem Alexandrova nádvoří, ale pak začal ukrajinský konflikt a mezitím se izraelské úřady „rozhodly nerozhodnout“.

Spor může zvýšit napětí mezi oběma státy

Jeruzalémští představitelé se obávají, že by spor mohl zvýšit napětí ve vztazích s Moskvou, které v nich panuje kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

Podle ruského analytika Alexe Tencera se ale Izrael obává předat Moskvě majetek v době, kdy mnoho západních zemí uvalilo na Rusko kvůli válce na Ukrajině sankce.

Inflace v Rusku dosáhla téměř 17,5 procenta, je nejvyšší za 20 let

Ekonomika

Pozemek v Jeruzalémě, který si Rusko nárokuje, koupil v roce 1859 car Alexandr II. a nechal na něm postavit Alexandrův dvůr, známý také jako kostel Alexandra Něvského. Areál spravovala až do bolševické revoluce v roce 1917 vláda ruského impéria. Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu v roce 2020 schválil opětovné předání Rusku, proti tomuto kroku se ale objevila řada námitek.

Izraelský soud minulý měsíc zrušil rozhodnutí o předání památky Rusku s tím, že s ohledem na mnohé náboženské a politické aspekty o záležitosti může rozhodnout jedině izraelská vláda. Izraelský premiér Bennett loni zřídil pro tuto otázku speciální komisi, ta se ale zatím nesešla.

Reklama

Výběr článků