Hlavní obsah

Putin jednal telefonicky se Scholzem a Macronem, řešili i Ukrajinu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Moskva/Berlín/Paříž

Německý kancléř Olaf Scholz v úterním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyjádřil znepokojení nad koncentrací ruských vojsk u hranic s Ukrajinou. S odvoláním na mluvčího německé vlády o tom informovala agentura Reuters. Šéf Kremlu předsedovi německé vlády řekl, že Kyjev se vyhýbá plnění minských dohod, píše agentura TASS. Putin hovořil rovněž se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem.

Foto: Sputnik, Reuters

Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Článek

„Německý kancléř vyjádřil své znepokojení nad situací a hovořil o naléhavé potřebě deeskalace,” uvedl mluvčí německé vlády v prohlášení po prvním telefonátu mezi oběma státníky od nástupu Scholze do úřadu. Podle agentury DPA jednali rovněž o možnostech mírového řešení konfliktu na východě Ukrajiny a plnění minských dohod, které uzavřely Kyjev, Moskva, Paříž a Berlín v roce 2015. Scholz zdůraznil, že je třeba pokročit v jednáních v normandském formátu, poznamenala DPA.

S EU se o Ukrajině vůbec nebudeme bavit, vzkázali Rusové

Evropa

Normandský formát jsou jednání, ve kterých Francie s Německem zprostředkovávají rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem s cílem ukončit konflikt na východě Ukrajiny. Nyní se mírová vyjednávání nacházejí na mrtvém bodě.

Ruský prezident v telefonátu podle agentury TASS prohlásil, že Kyjev se vyhýbá plnění minských dohod. "Vladimir Putin (...) konstatoval, že Kyjev se stále tvrdošíjně vyhýbá plnění svých závazků vyplývajících z minských dohod z roku 2015, což ve skutečnosti brání možnému uspořádání nového summitu v normandském formátu," uvedl Kreml v prohlášení po hovoru státníků.

Britové přiznali, že by na pomoc Ukrajině proti Rusku nepřišli

Zahraniční

Macronovi Putin řekl, že novým jednáním normandského formátu budou muset předcházet konkrétní kroky ze strany Kyjeva k implementování stávajících mírových dohod. Ukrajina naopak tvrdí, že je to Rusko, kdo se odmítá angažovat, poznamenala agentura Reuters.

Putin podle Kremlu se Scholzem i Macronem probíral také ruské návrhy ohledně závazných bezpečnostních záruk, které Moskva žádá od Severoatlantické aliance a Spojených států. Rusko požaduje mimo jiné závazek nerozšiřování NATO směrem na východ, a aby aliance upustila od vojenských aktivit na Ukrajině, ve východní Evropě, na Kavkaze a ve Střední Asii.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám