Hlavní obsah

Policie v Rusku zadržela opozičního předáka Navalného a tisícovku Putinových odpůrců

5. 5. 2018, 11:43 • Aktualizováno 5. 5. 2018, 16:54

Policisté v sobotu v 19 městech po celém Rusku pozatýkali 1029 lidí na demonstracích proti prezidentovi Vladimiru Putinovi, který bude v pondělí v Kremlu počtvrté uveden do nejvyššího úřadu. Vyplývá to z informací serveru OVD-Info, který se specializuje na činnost policie. Jen v Moskvě bylo zadrženo 475 lidí.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Pryč s carem! skandují ruští demonstranti proti PutinoviVideo: AP

 
Článek

Mezi zadrženými je rovněž opoziční předák Alexej Navalnyj, který demonstrace v téměř stovce ruských měst svolal. „Policisté používají obušky a tvrdě zasahují,” uvedl zpravodaj listu Kommersant k situaci v centru Moskvy. Počet lidí na Puškinově náměstí v centru Moskvy na 3000, včetně několika set Navalného odpůrců.

Policie zatýkala i v Petrohradu, kde se demonstranti prodrali přes policejní zábrany na hlavní dopravní tepnu, Něvskou třídu.

Navalnyj vyzval k uspořádání demonstrací, které měly Putinovi sdělit, že nemůže Rusku vládnout jako car. Protesty se plánovaly ve stovce měst, ne všude ale úřady opoziční akce povolily.

Pryč s carem!

„Pryč s carem!” a „Rusko bude svobodné!” volalo asi 200 demonstrantů ve Vladivostoku. Vzhledem k časovému posunu se v řadě měst na východě země už demonstrace a protestní pochody konaly, zatímco v Moskvě pokračuje podle médií svážení pořádkových sil do centra města. Tam se Navalného přívrženci chystají po obědě vyrazit „na procházku”.

V Jakutsku policie zadržela 75 účastníků nepovolené akce, v Krasnojarsku 15 lidí, uvedl na svém webu list Kommersant. V Krasnojarsku policisté zadrželi kromě demonstrantů i koordinátorku místního štábu Janu Gerasimovovou, kterou obvinili z porušení pravidel pro pořádání veřejných akcí.

V Barnaulu strážci zákona zadrželi podle médií deset až 15 lidí, v Kemerovu byl také zadržen koordinátor místního štábu, napsal server Newsru.com.

Nepovolené transparenty

Povolené demonstrace ve Vladivostoku, Chabarovsku, Južno-Sachalinsku, Irkutsku, Komsomolsku na Amuru či Tomsku se obešly bez zatýkání. „Inaugurace je ostuda,” skandovali demonstranti v Irkutsku.

V Novosibirsku se sešly čtyři stovky demonstrantů. Místní radnice následně obvinila organizátory, že porušili povolení k akci tím, že přišli s transparenty na jiné téma než svoboda šíření informací, tedy s protivládními hesly. Někteří demonstranti měli zahalený obličej.

Podle serveru OVD-Info bylo 163 lidí zatčeno v Čeljabinsku. V sibiřském Jakutsku bylo zatčeno 75 lidí, všichni ale už byli po sepsání protokolů propuštěni na svobodu, v Nižním Novgorodě bylo zadrženo 20 osob. Následoval Krasnojarsk (45), Novokuzněck (26), Kaluga (21), Samara (15) a Barnaul (10).

Šéf prezidentské rady pro občanskou společnost a lidská práva Michail Fedotov v souvislosti se sobotními nepovolenými akcemi v Moskvě, Petrohradu a dalších městech vyzval policii a demonstranty ke zdrženlivosti a respektování zákona, bez provokací a bez použití síly.

Policie pozatýkala všechny, i Navalného odpůrce

Navalnyj už před zadržením uvedl, že noc na sobotu strávil v konspiračním bytě, aby jej policie nezatkla ještě před demonstrací, jak se to v minulosti několikrát stalo.

Policisté podle nezávislé televize Dožď v centru Moskvy zatýkaali jak Navalného stoupence, tak odpůrce.

Navalného odpůrci přišli vyjádřit nesouhlas s jeho akcí, kterou úřady nepovolily na daném místě, Puškinově náměstí a Tverské ulici.

„Co to děláte, já tady agituji pro Putina,” stěžoval si podle stanice BBC muž v lidovém kroji, když jej policisté odváděli k vozu pro přepravu zatčených.

Reklama

Výběr článků