Hlavní obsah

Je to válečný zločinec a hraje si s námi. Republikáni stupňují kritiku Putina

3:34
3:34

Poslechněte si tento článek

Podobně jako se pohybuje ručička politického kompasu amerického prezidenta Donalda Trumpa, mění se i postoje jeho republikánských stoupenců. V souvislosti s vývojem kolem mírové dohody, kterou se Trump snaží vyjednat, začíná více republikánských senátorů otevřeněji mluvit o zvěrstvech, jichž se Vladimir Putin dopouští na Ukrajině. Například vlivný senátor Roger Wicker, předseda senátního výboru pro ozbrojené služby, vyzval, aby s Putinem bylo „zacházeno jako s válečným zločincem, kterým je“.

Foto: Getty Images/Oleh Voronenko

Následky ruského útoku v Sumách

Článek

„Pokaždé, když Ukrajina a Spojené státy natáhly ruku k míru, prezident Putin odpověděl agresí,“ cituje senátora Wickera washingtonský zpravodaj listu Kyiv Post. „Vladimir Putin se vždy tváří, že se účastní mírových jednání, a přitom opakovaně bombarduje civilisty, což je jasný válečný zločin,“ dodal.

Podobně jako i další politici připomněl nedávný ruský raketový útok na město Sumy, při kterém zemřely tři desítky lidí včetně dětí.

Wicker zdůraznil, že Putin má historii porušených slibů včetně jeho odmítání mírových iniciativ, jako je 30denní příměří navržené Kyjevem. Trumpa naproti tomu pochválil za jeho pokračující úsilí o dosažení míru na Ukrajině. A uvedl, že Trump brzy rozhodne, zda má Putin zájem pracovat na spravedlivém ukončení války.

Foto: Profimedia.cz

Senátor Roger Wicker

„Kdyby (ukrajinský prezident) Volodymyr Zelenskyj a Ukrajina složili zbraně, žádná Ukrajina by už neexistovala, to je krutá pravda,“ uvedl Wicker.

S podobnými prohlášeními není mezi republikány osamocený. Například poslanec Mike Lawler pro NPR uvedl, že „jediným viníkem války je Putin“. Vymezil se také republikánský senátor Chuck Grassley, který pro Politico prohlásil, že „Putin si s Amerikou hraje jako s hlupákem,“ a vyzval k tvrdším sankcím. Ke kritikům ruské agrese patří i senátor Lindsey Graham, který vyzval Trumpa k tvrdšímu postoji vůči Rusku.

Servítky si nebral ani republikánský senátor John Kennedy, podle nějž si zřejmě Putin myslí, že se ho Američané obávají - vodil Trumpa za nos a neprojevoval mu respekt. To se podle senátora nezlepší, dokud USA Putinovi nedají jasně najevo ochotu „proměnit ho a jeho zemi na krmení pro ryby“.

Wicker zdůraznil, že za válku je zodpovědný výhradně Putin, a naznačoval, že kdyby ruský diktátor přestal s agresí, konflikt by skončil. Putin se podle něj nikdy nezapojil do jednání v dobré víře.

„Tento víkend Trumpova administrativa stanovila časový rámec pro Vladimira Putina, aby se rozhodl pro mír, a já ji za to chválím,“ uvedl Wicker. Současně také řekl, že vše nasvědčuje tomu, že odpověď Ruska bude nejspíš záporná. Je si ale jist, že Trump adekvátně zareaguje a bude při tom mít plnou podporu Senátu.

V závěru Wicker připomněl nedávné předložení zákona o sankcích vůči Rusku, který měl rovnoměrnou podporu obou senátních stran. Cílem návrhu je uvalit primární a sekundární sankce na Rusko a aktéry podporující jeho agresi na Ukrajině.

Putin v pondělí navrhl krátké příměří na dobu okolo výročí konce druhé světové války. Americký prezident Donald Trump v reakci uvedl, že chce na Ukrajině vidět trvalé příměří, ne dočasný klid zbraní.

Výběr článků

Načítám