Hlavní obsah

Je to symbolická rána, zlobí se Kyjev kvůli ruskému předsednictví v Radě bezpečnosti

1. 4. 2023, 14:23

Převzetí rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Ruskem je symbolickou ranou pro systém mezinárodních vztahů založený na pravidlech. Na twitteru to v sobotu uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Foto: Profimedia.cz

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak

Článek

„Je velmi výmluvné, že ve svátek jednoho teroristického státu - Íránu - začíná jiný teroristický stát - Rusko - předsedat Radě bezpečnosti OSN,“ napsal Jermak s odkazem na íránský svátek Dne islámské republiky. „Není to jen ostuda. Je to další symbolická rána systému mezinárodních vztahů založenému na pravidlech,“ dodal.

Rusko se v sobotu ujalo předsednictví v Radě bezpečnosti OSN. Členové RB OSN se v jejím vedení střídají pravidelně po měsíci. Naposledy zastávala Moskva tento post v únoru 2022, kdy její vojska zahájila invazi na Ukrajinu.

Kreml v pátek uvedl, že hodlá v této funkci „uplatnit všechna svá práva“.

Spojené státy ve čtvrtek vyzvaly Rusko, aby se při nástupu do funkce „chovalo profesionálně“, a uvedly, že neexistují žádné prostředky, jak převzetí předsednictví Ruskem zablokovat.

Jermak v příspěvku rovněž zmínil Írán, který Kyjev a jeho spojenci obviňují z dodávek zbraní do Ruska, včetně stovek dronů, které ohrožovaly ukrajinská infrastrukturní zařízení. Teherán dodávky zbraní do Ruska popírá.

Rada bezpečnosti OSN má 15 členů, z nichž pět - USA, Británie, Čína, Francie a Rusko - je stálých a mají právo veta. Zbytek jsou nestálí členové, z nichž pět je každoročně voleno Valným shromážděním OSN na dvouleté funkční období. Aby byla rezoluce přijata, musí ji schválit aspoň devět členů rady a žádný z pěti stálých členů nesmí vetovat.

Rusko se ujme předsednictví v Radě bezpečnosti OSN. Nedá se to změnit

Reklama

Výběr článků