Hlavní obsah

Zvláštní jednotky běloruské policie zatýkaly demonstranty v Minsku. Hlavně ženy

8. 9. 2020, 20:34 – Minsk

Pohotovostní jednotky běloruské policie v úterý v centru Minsku pozatýkaly desítky lidí protestujících proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Na podporu opoziční vůdkyně Maryje Kalesnikavové, zadržené po nezdařeném pokusu běloruských úřadů vyhostit ji ze země, demonstrovaly hlavně ženy. Zakročili proti nim maskovaní policisté.

Foto: ČTK

Zatýkání na demonstranci v Minsku

Článek

Policisté bez identifikačních znaků odváděli demonstranty do neoznačených vozů. Šlo o desítky lidí, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědky.

V Bělorusku už 31. den přívrženci opozice protestují proti výsledku prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská podle úřadů získala jen deset procent hlasů. Opozice, stejně jako například Evropská unie, považuje tento výsledek hlasování za zfalšovaný.

Neodstoupím, jsem jediný, kdo Bělorusy ochrání, vzkázal Lukašenko

Evropa

Pod tlakem úřadů Cichanouská den po volbách odjela z Běloruska do Litvy, k odjezdu do ciziny úřady přiměly i další členy opoziční koordinační rady, Pavla Latušku a Volhu Kavalkovovou. Úřady se pokusily deportovat i Kalesnikavovou, spolu s dvěma dalšími opozičníky, ale Kalesnikavová na hranici s Ukrajinou schválně roztrhala cestovní pas, a proto ji pohraničníci nemohli dostat ze země.

Foto: ČTK

Zatýkání na demonstraci v Minsku

Francouzská diplomacie podle agentury AFP odsoudila „svévolná zatčení”a vynucené odchody exilu, které proti opozičním politikům a aktivistům uplatňuje běloruský režim.

Kalesnikavová patří k organizátorům protestů, které Bělorusové pořádají od srpnových prezidentských voleb proti Lukašenkovi. V neděli v Minsku opět demonstrovalo kolem 100 tisíc lidí.

Dva běloruští disidenti jsou na Ukrajině, Kalesnikovová je asi zatčená

Evropa

Reklama

Výběr článků