Článek
Prezident Zelenskyj má dvě tváře. Na domácí scéně není tím milým mužem v maskáčích, který se předvádí v Davosu, v OSN či na mnichovské bezpečnostní konferenci. Při jednání se svými vnitřními kritiky má autoritářské rysy, píše se v analýze Focusu.
Zelenskyj čelí kritice doma i ve světě za podpis pod zákon, který podřizuje dosud nezávislé protikorupční úřady generálnímu prokurátorovi. Toho přitom jmenuje právě prezident.
Teprve po tvrdém diplomatickém tlaku z Londýna a Berlína Zelenskyj udělal obrat o 180 stupňů, když nyní tvrdí, že je připraven nový zákon, který nezávislost protikorupčních úřadů zachová. Západ se od Zelenského nemůže odvrátit, ale nastává čas přehodnocování, připomíná Focus.
Varovné signály
Varovné signály, že se v Kyjevě koncentruje moc a Zelenskyj vede válku proti svým politickým oponentům, přicházely delší dobu, píše Steingart, autor analýzy.
Podpis pod zákon, který podřizuje protikorupční úřady prezidentskému dohledu, není podle něj ojedinělým případem. Zákon spíše zapadá do řady dalších incidentů. Zdá se, píše Focus, že opět platí slavná věta britského historika a politika lorda Actona: „Moc korumpuje, absolutní moc korumpuje absolutně.“
Nedávno se podle webu uskutečnila razie u protikorupčního aktivisty Vitalije Šabuninova. Ozbrojení policisté vtrhli do jeho domu a zabavili vybavení. „Obavy vzbuzuje i jmenování (premiérkou) Julie Svyrydenkové, blízké spolupracovnice vlivného šéfa prezidentské kanceláře Andrije Jermaka. Nahradila Denyse Šmyhala, který přešel na post ministra obrany,“ připomíná Focus.
Středem pozornosti je podle něj právě „prezidentský našeptávač“ Andrij Jermak. Rozhoduje o personální a vojenské strategii. Je odpovědný za lpění ukrajinské armády na symbolu, ovšem strategicky marginálním Bachmutu. Za jeho držení zaplatilo životem více než 11 tisíc ukrajinských vojáků. Bachmut padl 21. května 2023.
Právě Jermak podle zpráv listu Financial Times záměrně torpéduje protikorupční řízení, nechává likvidovat politické oponenty a systematicky kontroluje kampaně proti různým osobnostem.
Vyšetřování Zelenského okruhu
Deník Financial Times píše, že s přijetím kontroverzního zákona se spěchalo kvůli vyšetřování členů Zelenského okruhu, například blízkého spolupracovníka, bývalého vicepremiéra Oleksije Černyševa.
Ten byl v červnu obviněn ze zneužití moci a nezákonného obohacování. Deník Ukrajinska pravda přinesl zprávu o tom, že ve vyšetřování obou protikorupčních institucí uvázl také podnikatel a spolumajitele klubu Kvartal 95 Timur Mindič.
V klubu se měly před pěti lety slavit Zelenského narozeniny a z té doby existují odposlechy dokládající korupční jednání. Spekuluje se, zda na nich není zachycen sám prezident.
Zelenskyj a jeho okolí se domnívali, že schválení zákona projde bez povšimnutí, že západní spojenci budou rozptýleni ruskou ofenzivou a turbulentními politickými kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zelenskyj v roce 2019 vyhrál prezidentské volby se slibem, že bude důsledně bojovat proti korupci. Ale vzápětí ukázal druhou tvář, tvrdí expertka na Ukrajinu Susan Stewartová z Německého institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti. „Ještě před válkou ukázal, že formálně respektuje demokratické instituce, ale je ochoten je obcházet, pokud chce dosáhnout určitých cílů,“ řekla týdeníku Focus.
Evropě dochází trpělivost
Evropě dochází se Zelenským trpělivost. „V případě reforem se mnozí dívali jinam,“ říká Stewartová a pokračuje: „Když Zelenskyj jedná s ostatními hlavami států, nemluví o reformách, ale o válce, o dodávkách zbraní, o podpoře.“
Západ nemusí stáhnout vojenskou podporu Ukrajině, ale musí skončit se svou dosavadní psí oddaností. Pro Zelenského platí to, co platí pro všechny mocné lidi: Důvěřuj, ale prověřuj, uzavírá Focus.
Zelenskyj tvrdí, že je už připraven nový zákon, který by měl zaručit nezávislost a efektivitu ukrajinských protikorupčních institucí. Právní text však dosud nebyl zpřístupněn veřejnosti.
Prezident podle agentury Unikform ve čtvrtek večer ve videoprojevu na Telegramu uvedl, že je v něm například obsažen požadavek, aby každý, kdo bude mít přístup ke státnímu tajemství, byl podroben testu na detektoru lži.
„Nový zákon o NABU a SAPO stanoví test na detektoru lži pro osoby, které mají příbuzné z Ruska,“ doplnil web RBC.
Když Zelenskyj po zdrcující kritice otočil a slíbil nový zákon, uvedl, že norma zabrání ruskému vlivu v protikorupčních institucích. Zelenského tvrzení, že účelem již podepsaného zákona bylo omezit ruský vliv, podle Kyiv Independent ale nedává smysl, protože v něm není nic, co by se zaměřilo na ruské agenty v agenturách.