Článek
„Opravdu doufám, že zákon bude zrušen nebo bude přijat jiný, normální,“ napsala Novinkám Pašková. Připomněla, že Zelenskyj ve středu slíbil, že ukrajinské Nejvyšší radě, tedy parlamentu, předloží nový, upravený zákon, který by měl vyřešit všechny obavy.
Se stejnými obavami s Novinkami hovořila také Ostapovecová. „Tenhle zákon? Od Zelenského administrativy se jedná opravdu o velmi špatný nápad,“ uvedla.
Nový zákon, který byl schválen v úterý, říká, že ukrajinský Národní protikorupční úřad (NABU) a Specializovaná protikorupční prokuratura (SAP) se stanou závislé na generálním prokurátorovi. Toho jmenuje prezident země. Mezi pravomoci prokurátora patří nahlížet do spisů a přesouvat je, dále může vydat závazný pokyn vyšetřovatelům a jednostranně případy uzavírat.
Ukrajinská Nejvyšší rada zákon, který navrhl poslanec Jaroslav Železňak, schválila drtivou většinou v úterý večer. Pro hlasovalo 263 poslanců, 13 jich bylo proti, stejný počet se zdržel. Po několika hodinách jej pak podepsal Zelenskyj, který od té doby čelí mohutné kritice nejen ze strany Ukrajinců, ale i od mezinárodních spojenců.
Sám ukrajinský prezident zákon ospravedlňoval tím, že se snaží zakleknout proti ruskému vlivu. „Antikorupční infrastruktura bude fungovat. Jen bez ruských vlivů – od toho je třeba vše očistit. A spravedlnosti musí být více,“ řekl v úterním nočním projevu prezident.
List The Kyiv Independent tento argument rozebral a zbořil ho s tím, že „s ruským vlivem nemá nic společného“, protože „v zákoně není nic, co by se týkalo ruských agentů“.
„Ustanovení, podle něhož může generální prokurátor převzít případy od NABU, pravděpodobně nebude mít na ruské agenty žádný dopad,“ vysvětlila Kateryna Butková, šéfka protikorupční organizace AutoMaidan.
Zelenskyj podle listu mohl mít na mysli souvislost s rozsáhlou razií v NABU a v SAP, která se 21. července měla zaměřovat na dva údajné ruské agenty. „I to je ale sporné, protože dva údajní ruští špioni neospravedlňují zničení celé ukrajinské protikorupční infrastruktury,“ parafrázuje server protikorupční aktivisty. Dodal, že tomu nepomáhá ani fakt, že ukrajinské úřady prozatím nepředložily žádné důkazy, které by jejich vinu dokazovaly.
Za paradoxní pak list označuje fakt, že návrh zákona, který „ničí ukrajinskou infrastrukturu pro boj proti korupci“, podpořili jak poslanci Zelenského strany Služebník lidu, tak i zákonodárci ze zakázané proruské strany Opoziční platforma - Za život, která se dnes jmenuje Platforma pro život a mír.
Razie v úřadech
Razie z 21. července se kromě dvou údajných ruských agentů zaměřila také na asi 15 úředníků. „Většina případů souvisela s údajnými dopravními přestupky,“ píše list. Jeden z nich pak byl obviněn z velezrady, měl provádět špionáž pro Rusko.
Tento úředník již stanul u soudu, u něhož byli přítomní i lidé z Centra pro boj proti korupci. Ti vypověděli, že proti němu nebyly předloženy žádné důkazy.
Jedním z obviněných je i Ruslan Mahamedrasulov, pracovník NABU, který měl kolaborovat s Ruskem tím, že udržoval s touto zemí kontakt a zprostředkovával prodej konopí do ruského Dagestánu. To ale zpochybňuje Butková s tím, že důkazy proti Mahamedrasulovi, které předložila ukrajinská Státní služba bezpečnosti, nekorespondují s tím, z čeho je muž obviněn.
„SBU tvrdí, že odhalila jednoho detektiva NABU, který ve skutečnosti je poměrně vysoce postavený úředník. Měl se podílet na nelegálním obchodu s Ruskem. Zveřejnila odposlech soukromých telefonních hovorů této osoby, které si může každý pustit. Nejedná se o obchod s Dagestánem, ale o obchod s Uzbekistánem, který není součástí Ruska,“ tvrdí Butková.
Podle ní má NABU asi 700 zaměstnanců, z nichž „pouze“ dva byli obviněni, zatímco v SAP nebyl obviněn nikdo.
Olena Ščerbanová z Centra pro boj proti korupci uvedla, že zákon je „koordinovanou kampaní s cílem diskreditovat ukrajinské protikorupční instituce“.
Kritika z Evropy
K zákonu se krátce po jeho schválení vyjádřila eurokomisařka pro rozšíření Marta Kosová, která jej silně zkritizovala.
„Jsem vážně znepokojena dnešním hlasováním v Radě. Odstranění klíčových záruk chránících nezávislost NABU je vážným krokem zpět. Nezávislé orgány jako NABU a SAP jsou nezbytné pro cestu Ukrajiny do EU. Právní stát zůstává v samém centru jednání o přistoupení k EU,“ napsala na síti X eurokomisařka.
Nezvyklou výhradu vůči Ukrajině pronesl také český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
„Situaci na Ukrajině sledujeme. Boj proti korupci je klíčovou součástí cesty do EU. Ukrajina patří do Evropy a naši podporu mají její občané. Podpora ale nikdy nebyla a nebude bianco šek pro jakékoli kroky vlády. To jsem dnes připomněl ministru Andriji Sybihovi,“ napsal ve středečním příspěvku Lipavský.
Později se ke kritice přidala také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Vyjádřila silné obavy ohledně důsledků pozměňovacích návrhů a požádala ukrajinskou vládu o vysvětlení,“ uvedl podle agentury AFP mluvčí Evropské komise Guillaume Mercier.
Zelenskyj chystá změny
Jak pro Novinky připomněla Pašková, Zelenskyj se po zdrcující kritice zavázal, že zákon upraví tak, aby vyhověl všem hlasům vyjadřujícím obavy.
„Předložím Nejvyšší radě Ukrajiny návrh zákona, který zajistí sílu systému vymáhání práva. A nebude zde žádný ruský vliv nebo zasahování do činnosti orgánů činných v trestním řízení a – což je velmi důležité – budou existovat všechny normy pro nezávislost protikorupčních institucí,“ prohlásil ve středu Zelenskyj.
„Samozřejmě že všichni slyšeli, co lidé říkají – na sociálních sítích, mezi sebou, na ulici. To všechno není marné. Analyzovali jsme všechny obavy, všechny aspekty toho, co by se mělo změnit a co by se mělo udělat,“ dodal.
Poté, co zákon v úterý prošel, vyšly do ulic tisíce Ukrajinců. Protesty přitom pokračovaly také ve středu, lidé se sešli mimo jiné také ve frontovém městě Charkov nebo hlavním městě Kyjevě. Tyto protesty pak podle Hlavního ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny může zneužít Rusko k protiukrajinské propagandě.