Článek
„Právě jsem schválil text návrhu zákona, který zaručuje skutečné posílení systému právního řádu na Ukrajině, nezávislost protikorupčních úřadů a také spolehlivou ochranu systému právního řádu před jakýmkoli ruským vlivem nebo vměšováním,“ napsal prezident na sociální síti Telegram. Návrh je podle jeho slov vyvážený, píše Ukrajinska pravda.
Zelenskyj tvrdí, že návrh zákona obsahuje „skutečné nástroje, žádné vazby na Rusko a nezávislost protikorupční agentury NABU a speciální protikorupční prokuratury SAP“.
„Je důležité, abychom udrželi jednotu. Je důležité, abychom si zachovali nezávislost. Je důležité, abychom respektovali postoj všech Ukrajinců a byli vděční každému, kdo je s Ukrajinou,“ uvedl Zelenskyj.
Poslanci mají vlastní návrh zákona
Skupina 48 poslanců napříč politickým spektrem předložila vlastní návrh zákona, který ruší vše, co se týká obou protikorupčních institucí, jež zavedla kontroverzní předloha zákona číslo 12414, a zachovává jejich nezávislost.
„Předložili jsme zákon o zrušení všech ustanovení o likvidaci NABU a SAP. Brzy bude k dispozici na internetových stránkách parlamentu. Podepsalo ho 48 poslanců ze strany Hlas, Služebník lidu, Evropská solidarita a dokonce i Baťkivščyna. Je tam úplné zrušení všech norem týkajících se NABU a SAP v zákoně 12414,“ řekl poslanec Jaroslav Železňak, z parlamentní strany Hlas deníku Ukrajinska pravda.
Pokud se návrh zákona projednává obvyklým postupem, může se dostat na pořad jednání nejdříve za sedm dnů. Železňak připomněl, že návrhy zákonů mohou být projednávány dříve v rámci zvláštního postupu. Zatím není jasné, kdy se poslanci sejdou.
Poslanci také čekají na návrh zákona, jehož vznik oznámil Zelenskyj. „Čekáme na zákon od prezidenta. Zkontrolujeme, kdo bude mít nejlepší text. Možná tam navrhne další reformy. Pokud by se měla napravit chyba, tohle je ten pravý zákon,“ uzavřel Železňak.
V úterý ukrajinský parlament schválil a prezident Zelenskyj podepsal zákon, podle kterého budou národní protikorupční úřad NABU a speciální protikorupční prokuratura SAP podléhat generálnímu prokurátorovi, kterého jmenuje šéf státu. Tento krok vyvolal největší protesty v ulicích Kyjeva a dalších ukrajinských měst za dobu ruské invaze do země i kritiku ze strany Evropské komise i představitelů členských zemí EU.
Odpůrci nového zákona mezitím - navzdory snaze Zelenského zmírnit napětí - vyzvali k třetímu dni protestů v ulicích ukrajinských měst, napsala agentura AP.