Hlavní obsah

Ve Štúrovu se nepotvrdil výskyt mozkožravého parazita, který zabil 11letého chlapce

2:35
2:35

Poslechněte si tento článek

Regionální úřad veřejného zdravotnictví v Nových Zámcích v pondělí povolil provoz všech bazénů v areálu koupaliště Vadaš ve městě Štúrovo. Laboratorní analýzy vzorků bazénových vod z kontrolních odběrů nepotvrdily výskyt mozkožravé améby, která před časem způsobila smrt jedenáctiletého chlapce.

Foto: Kateryna Kon/Sciencephot, Profimedia.cz

Ilustrace améby Naegleria fowleri

Článek

Regionální hygienik Juraj Benko Novinkám řekl, že analýzy nepotvrdily přítomnost žádných termotolerantních améb. Koupaliště Vadaš, které hojně navštěvují i čeští turisté, tak po několika týdnech otevírá své brány.

K uzavření koupaliště došlo po smrti 11letého chlapce ze západního Slovenska, který se ve Štúrovu zúčastnil plaveckého výcviku. Navzdory snaze lékařů chlapec zemřel 17. června na hnisavý zánět mozkových plen a mozku.

Benko potvrdil, že další kontrolní odběry na zjištění přítomnosti améb jsou naplánované i za provozu koupaliště.

Lívia Németh z Vadaš Thermal Resort uvedla, že koupaliště bude otevřené pro veřejnost od úterý 8. července.

Při předchozích kontrolách byl na koupališti zjištěn výskyt jiných améb, které způsobují infekce uší, očí či nosu. Přítomnost Naegleria fowleri se ale nepotvrdila, je tak teoreticky možné, že se dítě nakazilo jinde.

Améba likviduje mozkové buňky

Naegleria fowleri se někdy lidově nazývá mozkožravá améba. Je to jednobuněčný organismus, který může způsobit smrtelnou infekci mozku. Vyskytuje se v půdě a v teplé sladké vodě včetně koupališť. Přes nosní dutinu se dostává do mozku, který postupně požírá.

Nákaza tímto parazitem je extrémně vzácná, ale pokud k ní dojde, je obvykle smrtelná. „Tento volně žijící prvok může příležitostně napadnout člověka v oteplených vodách, například v bazénech nebo vodách z výpustí z elektráren. Je to parazit, který je závislý na teplé vodě, a jeden z mála, který je schopen přežít i při 41 stupních a množit se při této teplotě,“ řekl televizi Markíza český parazitolog Jan Tachezy.

Zachránili jen sedm lidí ze 400 případů

Pokud se parazit dostane do nosní sliznice, putuje podle odborníka přímo do mozku a procesu se nedá příliš zabránit. Ze 400 případů se dosud podařilo zachránit jen sedm lidí. „Léčba v současné době příliš účinná není,“ připustil Tachezy.

Zatím největší pandemii Naegleria fowleri na světě zaznamenali v bývalém Československu v letech 1963 až 1965. Podle vědeckého článku vypracovaného Státním zdravotním ústavem Praha a Zdravotním ústavem se sídlem v Ústí nad Labem měla pandemie čtyři vlny a vyžádala si 16 obětí ve věku 8 až 25 let.

Související témata:

Výběr článků

Načítám