Článek
Pondělní zatčení editorů satirického magazínu LeMan přikázal nejvyšší istanbulský prokurátor, protože vydáním karikatury podle něj „veřejně urazili náboženské hodnoty“, informuje deník The Guardian.
Turecký ministr vnitra Ali Yerlikaya na sociální síti X později oznámil, že zadrženi byli i autor kresby a grafický designer magazínu. „Osoba pojmenovaná DP, která tuto odpornou kresbu vytvořila, byla chycena a vzata do vazby. Tato nestydatá individua se budou zodpovídat před zákonem,“ napsal Yerlikaya.
Peygamber Efendimizin (S.A.V) karikatürünü yaparak nifak tohumları ekmeye çalışanları bir kez daha lanetliyorum.
— Ali Yerlikaya (@AliYerlikaya) June 30, 2025
Bu alçak çizimi yapan D.P. adlı şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.
Bir kez daha yineliyorum:
Bu hayasızlar hukuk önünde hesap verecektir. pic.twitter.com/7xYe94B65d
„Tato kresba rozhodně není karikatura proroka Mohameda. V tomto díle jsme jméno Mohamed použili jen jako jméno fiktivního muslima zabitého izraelským bombardováním. Více než 200 milionů lidí v muslimském světe se jmenuje Mohamed. S prorokem Mohamedem to nemá nic společného. Něco takového bychom nikdy neriskovali,“ řekl šéfredaktor LeMan Tuncay Akgün, na kterého byl též vydán zatykač.
Ey Muhammed!) biz seni ancak âlemlere râhmet olarak gönderdik..
— Mine (@mineY5306) July 1, 2025
Peygamber Efendimizi (S.A.V.) karikatürünü çizme hadsizliği.%80 nin Müslüman olduğu bu ülkenin manevi değerine neden dokunuyorsun..? Sanki başka derdimiz yok. Bu ülkede herşey oldunuz bir insan olmadınız. #Leman pic.twitter.com/iQWEjBl8T6
Zmíněný obrázek, kvůli kterému byli novináři zatčeni. Přátelsky se na něm zdraví mrtvý Palestinec a mrtvý Izraelec - oba oběti konfliktu v Gaze.
Magazín LeMan také na sociální síti X uvedl, že úřady kresbu záměrně interpretují tak, aby způsobily veřejnou provokaci. „Na nás uvalené stigma nepřijímáme, protože to není vyobrazení našeho proroka. Tak může tu karikaturu interpretovat jen velmi zlomyslná osoba. Omlouváme se všem našim čtenářům s dobrými úmysly, kteří byli podle nás vystaveni provokaci,“ uvedl magazín.
Desítky lidí po zveřejnění zpráv o zatýkání členů redakce LeMan zaútočily na istanbulský bar, kteří zaměstnanci magazínu často navštěvují. To vedlo ke střetu s policií, kterého se zúčastnilo 250 až 300 lidí. Policisté dav rozehnali gumovými projektily a slzným plynem.
Magazín LeMan byl založen v roce 1991 a slavný je právě pro svou politickou satiru, kvůli které je dlouhodobě trnem v patě konzervativců. Situace se ještě vyhrotila, když vedení magazínu v roce 2015 veřejně podpořilo francouzský magazín Charlie Hebdo poté, co v jeho redakci islamističtí ozbrojenci zabili dvanáct lidí kvůli publikaci karikatur proroka Mohameda.
Tvrzení, že politické špičky karikaturu muslima pojmenovaného Mohamed využily jako záminku k zákroku proti magazínu, do jisté míry dokladují i jejich silná veřejná vyjádření, která karikaturu sjednoceně označují za „ohavný čin útočící na víru našeho národa“, jak ji konkrétně popsal guvernér Istanbulu Davut Gül.