Hlavní obsah

Útoky v „křižácké” Evropě: Islámský stát chce vyslat džihádisty přestrojené za uprchlíky

18. 2. 2015, 14:54

Rozvrácená Libye plná zbrojních arzenálů, které nejsou pod kontrolou, je ideálním předpolím pro útok islámských radikálů proti jihoevropským městům. Na starý kontinent se útočníci mají dostat po moři jako uprchlíci. V propagandistickém materiálu Islámského státu to napsal významný náborář do jeho řad Abú Arhím Libím. Na dokument ve středu upozornil britský deník The Daily Telegraph.

Foto: Stringer, Reuters

Válkou rozvrácená Libye má být předpolím Islámského státu pro útoky v Evropě. Na snímku jsou příslušníci milice v Benghází.

Článek

„S Alláhovým svolením dobudeme Řím,“ varovali libyjští extremisté hlásící se k Islámskému státu na nedávném videu zobrazujícím stětí dvou desítek egyptských křesťanů. Podle britské organizace Quilliam, zabývající se extremismem, to nejsou slova pronesená do větru.

BEZ KOMENTÁŘE: Islámský stát sťal zajatce

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Z prohlášení propagandisty Libíma plyne, že Islámský stát má s Libyí své záměry. Válka a chaos z ní pro džihádisty činí ideální bránu do Evropy. Bojovníci džihádu se zkušenostmi z bojišť v Sýrii a Iráku se odtud mají na starý kontinent vydávat na lodích ukryti mezi přistěhovalci, jichž každoročně k evropským břehům ve Středomoří připlouvají statisíce.

Jakmile proniknou na evropskou pevninu, mají rozpoutat teror mezi civilisty, ale také zaútočit na cíle námořní dopravy.

Foto: ČTK/AP

Běženci na Sicílii. Snímek je z neděle.

Libím poukazuje na to, že Libye leží jen necelých 500 kilometrů od břehů Evropy. „Má dlouhé pobřeží směrem k jižním křižáckým státům, k nimž se dá snadno dostat na primitivní lodi,“ napsal a upozornil na množství plavidel s běženci směřujícími do Evropy: „Pokud by toho bylo byť jen částečně strategicky využito, dalo by se v jihoevropských státech rozpoutat peklo. Dokonce je možné, že by došlo na uzavření lodních tras a útoky na lodě a tankery křižáků.“

Foto: David Ryneš, Yahoo Maps

Libye se po svržení režimu Muammara Kaddáfího, k němuž dopomohla vojenská intervence Francie, Velké Británie a USA, rozpadá. Vláda ztratila kontrolu nad klíčovými pobřežními městy, parlament se dokonce musel přestěhovat z Tripolisu do Tobrúku. Díky prostupným hranicím v poušti tudy volně proudí běženci ze subsaharské Afriky.

Na Západě sílí varovné hlasy proti riziku, které uprchlíci představují. Jejich počet však neustále roste a jižní státy a Evropská unie marně hledají způsoby, jak problému přistěhovalectví čelit.

Nástup islámských extremistů v Libyi znepokojuje Egypt, který v úterý vyzval k mezinárodní vojenské akci v ní.

Reklama

Související články

Výběr článků