Hlavní obsah

Ukrajina žene Rusko k arbitráži kvůli cenám plynu a anexi Krymu

19. 5. 2014, 6:05 – Kyjev

Ukrajina předala mezinárodní arbitráži stížnost na Rusko kvůli zvyšování vývozní ceny zemního plynu a za anexi ukrajinského Krymu. Ukrajinské televizi to v neděli oznámil úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Za zábor Krymského poloostrova žádá po Rusku 100 miliard dolarů (asi dva biliony korun).

Foto: Reuters

Olexandr Turčynov v parlamentu

Článek

„Rusko si zvyklo své zákazníky vydírat,” komentoval prezident cenovou politiku ruské státní plynařské společnosti Gazprom. Kyjevu vadí, že cenu za dodání tisíce kubických metrů plynu, která se na konci vlády bývalého prezidenta Viktora Janukovyče snížila na 268,5 dolaru, Gazprom po jeho pádu zvýšil na 485 dolarů.    [celá zpráva]

Plynem Moskva podle Turčynova vydírá nejen Ukrajinu, ale i další evropské země. „Mezinárodní arbitráž by měla zabránit praxi, kdy Moskva svévolně ceny plynu zvyšuje.”

Kyjev doufá, že ve sporu s Ruskem nezůstane osamocen. „Očekáváme, že naši strategičtí partneři budou postupovat koordinovaně a společně přinutíme Rusko respektovat stanoviska civilizovaných zemí,” řekl Turčynov.

Za škody způsobené ztrátou Krymu bude Ukrajina po Rusku požadovat 100 miliard dolarů, uvedl úřadující prezident. [celá zpráva]

Na tuto částku Kyjev už dříve vyčíslil své ztráty z anexe Krymu s tím, že dále stoupají. Ukrajinský ministr spravedlnosti Pavlo Petrenko minulý týden prohlásil, že Ukrajina průběžně přichází o produkci krymských výrobních závodů, ale i o bohatství krymského pobřežního šelfu se zásobami zemního plynu. Značné sumy ztrácí ukrajinská státní pokladna i tím, že nemá možnost využívat infrastrukturu krymských přístavů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků