Článek
„Víte, existuje člověk, žije ve (Spojených) státech, Musk, který, dá se říci, blouzní o Marsu. Takoví lidé se v lidské populaci, nabité určitou myšlenkou, neobjevují často. Pokud se to i dnes zdá neuvěřitelné, často se takové nápady po čase realizují. Stejně jako se svého času realizovaly nápady Koroljova, průkopníka,“ uvedl podle agentury Putin.
„Let na Mars je velmi složitý. Dnes se zdá, že je velmi obtížné ho realizovat. Pokud se o to zajímáte, pravděpodobně o tom víte,“ podotkl dále ruský diktátor.
Elon Musk dlouhodobě hovoří o tom, že chce vyslat prvního člověka na Mars, který by k němu mohl odletět v roce 2029. Sám ale přiznal, že pravděpodobněji vidí rok 2031, uvedla BBC.

Koroljov (vpravo) s prvním kosmonautem světa Jurijem Gagarinem
Sergej Koroljov byl sovětský raketový inženýr, který se v roce 1907 narodil v ukrajinském městě Žitomir. Mnozí jej považují za otce praktické kosmonautiky. Byl hlavním tvůrcem sovětského vesmírného programu v době vesmírného závodu s USA. Podílel se například na vyslání psa Lajky do vesmíru a také prvního člověka do vesmíru Jurije Gagarina.
Zemřel v roce 1966, čímž došlo k přerušení sovětských plánů na přistání na Měsíci. Jako první na něm o tři roky později stanuli Američané.
Před jeho smrtí ho ovšem téměř nikdo jménem neznal. Sověti totiž jeho osobu tajili v obavě, že by na něj Spojené státy provedly atentát. Veřejnost jej znala pouze jako „hlavního konstruktéra“ nebo „profesora“.
Kromě sovětského vesmírného programu se podílel také na vývoji bombardéru Tupolev Tu-2, a to poté, co se stal obětí takzvaných stalinských čistek. Ve vězení strávil dohromady asi šest let, převážnou část se však věnoval inženýrství ve službách Moskvy. Kromě toho ale asi půl roku rýžoval zlato na Sibiři.