Hlavní obsah

Statisíce Francouzů znovu demonstrují proti důchodové reformě

2. 10. 2010, 17:42 – Paříž

Stovky tisíc lidí ve Francii v sobotu opět demonstrovaly proti návrhu zákona o důchodové reformě. Šlo už o třetí pochod od konce prázdnin. Odborový svaz CGT uvedl, že že do ulic vyšlo 229 průvodů, například v Rennes, Saint-Brieuc na západě země, Saint-Etienne na východě, v Aix-en-Provence na jihu či v Calais na severu.

Foto: Jean-Paul Pelissier, Reuters

Ve Francii vyšly do ulic stovky tisíc lidí.

Článek

Podle francouzského ministerstva vnitra v sobotu v poledne v zemi demonstrovalo téměř 380 000 lidí, zatímco 23. září to podle téhož zdroje bylo 410 000 lidí. Počet akcí však je podle ministerstva vyšší než v září.

Při posledních zářijových manifestacích vyšly do ulic podle odborů až tři milióny lidí, úřady však tvrdily, že to bylo na 1,12 miliónu. Také do sobotního večera očekávají odbory v ulicích až tři milióny lidí.

Foto: Jean-Paul Pelissier, Reuters

Demonstrace ve Francii

Odbory doufají, že vláda ustoupí, pokud jde o návrh důchodové reformy, kterou již schválili v prvním čtení poslanci a která stanoví zvýšení minimální hranice odchodu do důchodu do roku 2018 ze 60 na 62 let.

Minimální doba, po kterou mají lidé platit důchodové příspěvky, má zůstat 40,5 roku. Kdo do státní kasy neodváděl peníze celou tuto dobu, má dostat plný důchod až od 67. roku věku, dosud to bylo možné od pětašedesáti let. Návrh zákona začne v úterý projednávat horní komora francouzského parlamentu.

Foto: Jean-Paul Pelissier, Reuters

Oceláři Arcleoru Mittal oblečení do ochranných obleků se přidali k demonstracím.

Důchodová reforma je hlavním projektem prezidenta Nicolase Sarkozyho ve druhé části jeho pětiletého mandátu. Reformu označuje za nezbytnou s ohledem na vysoký deficit státního rozpočtu, což podle průzkumu uznává i většina obyvatel. Sarkozy připustil možné úpravy, ale odmítl ustoupit ohledně pozdějšího odchodu do důchodu.

Levicová opozice považuje pozdější odchod do důchodu za nespravedlivý pro ty zaměstnance, kteří začali pracovat pozdě a vykonávali fyzicky náročné povolání. Podle průzkumů také většina Francouzů podporuje protestní hnutí, ale reformu považuje za nevyhnutelnou.

Sobotní akce rozhodně není poslední, další vlnu stávek a protestů zorganizovaly odbory na 12. října.

Ve středu se demonstrace proti vládním úsporným krokům zdůvodňovaným potřebou zabránit případnému prohloubení hospodářské a finanční krize konaly v několika zemích Evropské unie. Největší rozsah měla akce, kterou svolala do Bruselu Evropská odborová konfederace (ETUC) a které se zúčastnilo kolem 100 000 lidí z nejrůznějších koutů Evropy.

Foto: Jean-Paul Pelissier, Reuters

Francouzi demonstrují proti důchodové reformě.

Reklama

Výběr článků