Hlavní obsah

Sobotka jednal s Junckerem o postu pro Česko, o jméně eurokomisaře se nebavili

16. 7. 2014, 18:06

Premiér Bohuslav Sobotka na středečním jednání s budoucím předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nemluvil o konkrétní osobě, která bude Česko zastupovat v příští komisi. Důležitější podle něj je získat ekonomický resort, který bude významnější než současná pozice komisaře pro rozšíření Evropské unie. Sobotka to ve středu řekl českým novinářům v Bruselu.

Foto: Petr Horník, Právo

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Článek

Sobotka Junckerovi řekl, že Česko by mělo v nově utvářené komisi zájem o oblast dopravy, průmyslu, regionálního rozvoje či vědy a výzkumu. Podle premiéra hodnotil Juncker české požadavky jako realistické a Praha se bude věnovat tomu, aby jich dosáhla. "Tedy aby český eurokomisař obsadil významnější portfolio, než tomu bylo v minulosti, a aby to portfolio bylo ekonomicky zaměřeno," podotkl Sobotka.

Podle něj bude Česko vyjednávat i s dalšími státy Evropské unie a bude se snažit získat jejich podporu. "Hledáme takový postup, abychom se nekřížili z hlediska našich ambicí například v rámci skupiny V4," zmínil možnost spolupráce s Polskem, Slovenskem a Maďarskem.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Foto: Vincent Kessler, Reuters

Nový předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker

O konkrétní osobě, která bude Česko v příští komisi zastupovat, Sobotka s Junckerem nemluvil a odmítl také spekulace, že si budoucí předseda Evropské komise vybere kandidáta z více českých návrhů. "Rozhodování o tom, kdo bude tou konkrétní osobou, kterou navrhneme pro to příslušné portfolio, nebude činit pan Juncker, ale učiní ho naše vládní koalice," zdůraznil premiér. Výsledek koaličního jednání nechtěl předjímat.

Sobotka: Bruselu nejde o muže, či ženu

Podle Sobotky nebylo předmětem jednání ani to, zda má Česko do komise vyslat muže, nebo ženu. "Pokud jde o to, jestli to bude muž, nebo žena – během našeho jednání zaznělo, že především je důležitá kompetence příslušného kandidáta," řekl. "Lidé tady v Bruselu se spíše ptají, jakou pozici by chtěla Česká republika obsadit, než kdo by tuto pozici měl obsadit," dodal.

Vládní koalice se zatím na jménu eurokomisaře neshodla. Sobotkova ČSSD prosazuje Pavla Mertlíka, hnutí ANO Věru Jourovou a KDU-ČSL Petra Blížkovského. [celá zpráva]

Opozice ve středu vládu kvůli neshodám kritizovala, podle ní kvůli tomu Česko přišlo o šanci získat skutečně významnou oblast působení.

Reklama

Související témata:

Výběr článků