Hlavní obsah

Sarkozy je čistý, justice ho zprostila obvinění

7. 10. 2013, 14:02 – Bordeaux

Francouzská justice v pondělí zastavila vyšetřování bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Vůdčí osobnost klasické pravice v zemi tak nepůjde k soudu v aféře údajného nelegálního financování své volební kampaně v roce 2007. Informoval o tom server francouzského deníku Sud Ouest.

Foto: Philippe Wojazer , Reuters

Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy

Článek

"Vyšetřující soudci v Bordeaux nakonec usoudili, že obvinění vznesená proti Sarkozymu jsou slabá a neospravedlňují záměr postavit jej před soud," uvedl list. Ostatních deset osob, které byly v případu také obviněny, bude justice dále vyšetřovat a nejspíš všichni stanou příští rok před soudem.

Sarkozy byl letos v březnu vyslýchán jako podezřelý kvůli zneužití peněz miliardářky a dědičky kosmetického gigantu L'Oréal Liliane Bettencourtové. Podle vyšetřovatelů mohl Sarkozy "zneužít slabosti" nyní 90leté ženy, prohlášené mezitím za senilní, až k osobnímu obohacení. Za to by mu hrozil trest až tří let vězení a pokuta 375 000 eur.

Osmapadesátiletý Sarkozy, který vždy jakoukoliv vinu popíral, by se podle místních komentářů mohl opět ucházet o prezidentský post ve volbách v roce 201, a mohl by prý i vyhrát. Zůstává nejvlivnější osobností pravice, zatímco socialista François Hollande, který ho loni porazil, voliče zklamal, soudí média.

Reklama

Výběr článků