Hlavní obsah

Rusové volí parlament, Navalného aplikaci odstranily Google a Apple

17. 9. 2021, 6:18 – Moskva • Aktualizováno 17. 9. 2021, 11:44

V Rusku v pátek začaly volby do Státní dumy. V hlasování, které potrvá tři dny, se očekává vítězství vládní strany Jednotné Rusko spojené s prezidentem Vladimirem Putinem. Rusové rovněž v řadě oblastí vybírají nové složení regionálních sněmů nebo gubernátory. Aplikaci týmu Alexeje Navalného, jež měla pomoci uspět protikandidátům, odstranily ze svých systémů Google i Apple a nelze si ji nainstalovat.

Foto: Dmitri Lovetsky, ČTK/AP

Rus volí v Petrohradu

Článek

„Jde samozřejmě o obrovskou cenzuru. Je škoda, že v této chvíli střetu mezi poctivými lidmi a zkorumpovaným režimem tyto společnosti napomohly režimu," napsala o Googlu a Applu mluvčí Navalného Kira Jarmyšová. Další spolupracovník vězněného politika Ivan Ždanov vyzval občany, kteří si už aplikaci stáhli, aby se s ostatními podělili o informace o kandidátech, které jim systém doporučuje.

Příslušná internetová stránka "pro chytré hlasování" je zablokovaná už několik dní a úřady zakázaly internetovým vyhledávačům Google a Yandex zobrazovat tento pojem ve výsledcích vyhledávání, napsala agentura DPA.

Jména kandidátů, které by lidé měli volit, aby se oslabilo Jednotné Rusko, Navalnyj zveřejnil až ve středu, aby kandidaturu těchto lidí už nešlo zablokovat. Mezi protikandidáty ovšem převažují komunisté, těch je 137, 78 doporučených jmen je z levicové strany Spravedlivé Rusko, 20 z Žirinovského nacionalistické LDPR a jen deset z liberálního Jabloka.

Volby končí v neděli

Jako první se vzhledem k časovému posunu otevřely volební místnosti na ruském Dálném východě, a to v 8:00 místního času (tedy ještě ve čtvrtek v noci SELČ). Poslední možnost vhodit hlasovací lístek do uren budou mít Rusové v neděli do 20:00 místního času (20:00 SELČ).

Poprvé mohou obyvatelé sedmi oblastí hlasovat také na dálku, napsala agentura TASS. Podle šéfky ústřední volební komise Elly Pamfilovové si tento způsob hlasování vybralo přes 2,6 milionu Rusů. Celkem komise registruje více než 108 milionů voličů v samotném Rusku a další dva miliony v zahraničí.

Komise letošní parlamentní volby rozložila do tří dnů, aby kvůli pandemii covidu-19 snížila množství lidí ve volebních místnostech. Podle kritiků však toto rozhodnutí zvyšuje riziko manipulací s volebními lístky, uvedla agentura AP. Pamfilovová to odmítá a slibuje, že v místnostech bude „plný kamerový dohled” a lístky budou v zabezpečených kontejnerech.

Do parlamentu se dostane asi pět stran 

O 450 míst ve Státní dumě se uchází 14 politických uskupení, přičemž podle poslední prognózy státní agentury VCIOM může překonat pětiprocentní hranici hlasů potřebnou pro zisk mandátů pět z nich – kromě Jednotného Ruska také komunisté, nacionalistická Liberálně-demokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského nebo Spravedlivé Rusko, jež se sice počítá k opozici, ale podporuje Kreml, podobně jako ostatní opoziční parlamentní strany. Uspět by mohla také loni založená strana Noví lidé.

Rusové zvolí nové poslance. Běžte hlasovat, vybízí Putin ze samoizolace

Evropa

Hlasování předcházely měsíce represí vůči opozici. Úřady prakticky zajistily, že nejznámější a nejhlasitější kritici Kremlu nekandidují, a zároveň vystupňovaly tlak na nezávislá média či obránce lidských práv, uvedla AP.

Tým opozičního předáka Alexeje Navalného se snaží vyvinout tlak na Kreml skrze takzvané „chytré hlasování”, které voličům doporučuje nejsilnějšího z opozičních kandidátů, jenž má v daném obvodě šanci porazit prokremelského uchazeče. Naprostou většinu z těchto kandidátů ovšem představují komunisté.

Reklama

Související témata:

Výběr článků