Hlavní obsah

Rusové v referendu schválili změny v ústavě. Putin může zůstat u moci dalších 16 let

1. 7. 2020, 20:48 – Moskva

Po sečtení hlasů ze 30 procent volebních okrsků schválilo změny v ruské ústavě 74 procent voličů, oznámila agentura TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise. Změna umožní prezidentu Vladimiru Putinovi setrvat u moci až do května 2036.

Foto: Sputnik, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin.

Článek

Proti změně ústavy se vyjádřila čtvrtina účastníků referenda. To začalo 25. června a skončilo ve středu večer. Účast dosáhla téměř 65 procent z přibližně 110 milionů voličů.

Referendum skončilo ve 20 hodin místního času čili nejdříve jsou k dispozici výsledky z poměrně řídce osídleného Dálného východu a Sibiře. Dílčí výsledky začaly úřady uveřejňovat už v době, kdy se v západních částech rozlehlé země ještě hlasovalo.

Tři čtvrtiny pro. V Rusku znali čísla už před koncem referenda

Zahraniční

Na Čukotce, nejvýchodnější výspě Ruska, podpořilo změny podle agentury Interfax více než 80 procent voličů, v Kamčatském kraji hlasování dopadlo v poměru 62 ku 37 procentům.

První zprávy ruských agentur o sčítání hlasů v Moskvě a Petrohradu hlásí podporu více než 90 procent voličů pro změny, ale vycházely z prvních čísel po sečtení zlomku hlasů.

Putin: Prezidentem můžu být dál, není čas hledat nástupce

Evropa

Opoziční aktivisté z kampaně „Nět“ (Ne) ale na základě vlastních průzkumů u volebních místností podle ruské redakce BBC tvrdí, že v Moskvě skoro 55 procent dotázaných voličů hlasovalo proti změnám a proti Putinovi, v Petrohradu 63 procent.

Změny v ústavě dovolí prezidentu Vladimiru Putinovi, aby se po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024 mohl ucházel o zvolení na ještě dvě další šestiletá období. U moci by tak mohl setrvat až do května 2036, samozřejmě pokud bude kandidovat a pokud jej voliči zvolí.

Odložené hlasování

Opozice pokládá novelu základního zákona a její schvalování v celostátním hlasování za pouhý manévr, který má udržet Putina v Kremlu, poznamenala agentura AFP. Podle ní o výsledku referenda nešlo pochybovat, v prodeji se ještě před referendem objevily výtisky novelizované ústavy.

Putin, který první zásadnější reformu ústavy od jejího přijetí inicioval lednovým projevem k poslancům, ještě v úterý apeloval na voliče, aby šli k urnám a svým hlasováním podpořili „stabilitu, bezpečnost a prosperitu“ vlasti. Hlasování bylo původně naplánováno na 22. dubna, ale muselo být odloženo kvůli pandemii covidu-19.

Protesty aktivistů

Opoziční aktivisté podle listu Vedomosti na Rudém náměstí ze svých těl vytvořili číslovku 2036 jako letopočet, dokdy může Putin setrvat u moci. Demonstranty zadržela policie, po sepsání protokolů je propustila. V podvečer se pak demonstranti začali scházet na Puškinově náměstí v centru Moskvy, kde zněla hesla jako „Raz, dva, tři, Putine odejdi!“ a „Nejlepší změna – Putinova demise“.

V Petrohradu policie proti protestujícím okamžitě zasáhla. Pokusy o protesty se objevily také v Blagoveščensku, Chanty-Mansijsku, Nižním Novgorodu, Novosibirsku a v dalších městech, uvedl specializovaný server OVD-Info, který se dopočítal několika desítek zatčených.

Reklama

Výběr článků