Hlavní obsah

Putin: Prezidentem můžu být dál, není čas hledat nástupce

21. 6. 2020, 15:48 – Moskva

Ruský prezident Vladimir Putin nevyloučil kandidaturu v příštích prezidentských volbách v případě, že mu to v nadcházejícím referendu o ústavních změnách Rusové umožní. Hlava státu to v neděli podle agentury TASS řekla v přenosu státní televize Rossija 1.

Foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin

Článek

"Ještě jsem se nerozhodl. Nevylučuji, že budu (ve volbách) kandidovat, pokud to vyplyne z ústavy. Uvidíme," uvedl Putin.

Referendum je vyhlášené na 1. července. Původně se mělo konat 22. dubna, ale kvůli epidemii covidu-19 muselo být odloženo. Navrhované změny Putinovi umožní, aby mohl být do nejvyššího úřadu znovuzvolen i po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024, a to na dvě další šestiletá období.

Ústavní převrat, tvrdí kritici o reformách

Podle kritiků jsou ústavní reformy navržené tak, aby prezident setrval u moci až do roku 2036 a rovnají se ústavnímu převratu. Podle Kremlu jsou však potřebné k posílení role parlamentu a zlepšení veřejné správy.

Putin může znovu kandidovat na prezidenta, rozhodl ruský ústavní soud

Evropa

Sedmašedesátiletý Putin dosud prezidentský mandát zastával čtyřikrát, nejdříve v letech 2000 až 2008, následně byl čtyři roky předsedou vlády. Do funkce byl znovu zvolen ve volbách v roce 2012.

Ústavní změny již schválil parlament a ústavní soud. Očekává se, že úspěšně projdou i referendem.

Hledání nástupce by vládu jen rozptylovalo

Putin rovněž naznačil, že hledání jeho následovníka by mohlo být nechtěným rozptýlením pro vládní činitele.

"Pokud (ke kandidatuře) nedojde, tak v následujících dvou letech - a to znám z vlastní zkušenosti - se normální náplň práce části vlády změní v hledání možného následovníka," uvedl Putin. "Musíme pracovat, ne hledat následovníky," dodal.

Anketa

Překvapilo by vás, kdyby byl Vladimir Putin prezidentem Ruské federace i na další dvě období?
Ano
4,8 %
Ne
95,2 %
Celkem hlasovalo 10144 čtenářů.

Reklama

Výběr článků