Článek
Záporožskou jadernou elektrárnu obsadili Rusové na začátku invaze na Ukrajinu. Její blízkost k frontě tehdy vyvolala obavy z jaderné katastrofy, a i nyní odborníci varovali před jakýmkoli pokusem o restart za současných podmínek. Chybí totiž část kritického zařízení, ale především uprchlo mnoho zkušených ukrajinských pracovníků, kteří elektrárnu obsluhovali.
Navíc ze čtyř 750kilovoltových vedení, která kdysi spojovala zařízení s ukrajinskou sítí, procházejí dvě územím ovládaným Ukrajinou. Další dvě na Rusy okupovaném území byla poškozena boji a pouze jedno z nich se dalo opravit.
K tomu zničení nedaleké přehrady na řece Dněpr v roce 2023 připravilo elektrárnu o hlavní zdroj vody potřebný k chlazení reaktorů a vyhořelých palivových tyčí.
Zpráva Greenpeace podle The New York Times ale obsahuje satelitní snímky, které ukazují, že Rusko od začátku února staví více než 80 kilometrů elektrického vedení, které má elektrárnu připojit k vedení mezi okupovanými ukrajinskými městy Mariupol a Berďansk.
„Je to dosud nejjasnější důkaz záměru Moskvy znovu spustit a využívat odstavené zařízení, a to navzdory rizikům a výzvám k řešení statusu elektrárny v mírových rozhovorech,“ poznamenal list. Podle Greenpeace je cílem projektu propojit nové elektrické vedení s velkou rozvodnou poblíž Mariupolu.
Podle listu by to bylo poprvé, co by válčící národ obsadil jaderné zařízení jiné země a poté ho využil pro své vlastní energetické potřeby. A bylo by to také v rozporu s nedávným úsilím administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se osud Záporožské jaderné elektrárny stal součástí případných mírových rozhovorů.
Trump by měl zájem
Trump totiž vyjádřil zájem o to, aby Spojené státy převzaly kontrolu nad ukrajinskými jadernými elektrárnami. Minulý měsíc Bílý dům předložil Kyjevu a jeho spojencům mírový plán, podle nějž by Rusko vrátilo Ukrajině její elektrárny, které se nacházejí na okupovaných územích, ale pod americkou správu. Zařízení by přitom dodávala elektřinu Ukrajině i Rusku.
Moskva tuto myšlenku rozhodně odmítla. Ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že „Záporožskou elektrárnu provozuje ruský jaderný gigant Rosatom a že si nemyslí, že by jakákoli změna byla představitelná“. Výstavba elektrického vedení tak jasně potvrzuje, že Rusko se nesnaží jen udržet kontrolu nad elektrárnou, ale chce ji také využit k napájení vlastní sítě.
Záporožská elektrárna postavená za sovětské éry je největším jaderným energetickým komplexem v Evropě. Jejích šest reaktorů dokáže vyrobit až šest gigawattů elektřiny – dost na zásobování celého Portugalska – a před začátkem války v roce 2022 dodávalo téměř čtvrtinu ukrajinské spotřeby elektřiny.
Elektrárna se nachází v Ruskem kontrolované části jižní Záporožské oblasti Ukrajiny, blízko frontové linie, což znemožňuje bezpečný provoz. Všech šest reaktorů bylo postupně odstaveno poté, co Rusko elektrárnu obsadilo, přičemž poslední byl uzavřen v roce 2023.
Rusko ale opakovaně vyjádřilo záměr znovu ji spustit. Minulý týden jej oživil generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačev. „Všichni žijí snem o restartování elektrárny,“ řekl. „Byl vypracován plán na obnovení plné výrobní kapacity záporožského zařízení,“ doplnil.