Hlavní obsah

Ruské ponorky se motají kolem podmořských kabelů vedoucích internet

26. 10. 2015, 8:41 – Moskva/New York

V blízkosti podmořských kabelů pro šíření většiny globální internetové komunikace se pohybují ruské ponorky a špionážní lodě. Američtí představitelé se v této souvislosti obávají, že by Rusko mohlo plánovat, jak v období konfliktů tyto kabely poškodit a internet přerušit. Informoval o tom v pondělí americký deník The New York Times.

Ruská ponorka Alexander Nevsky

Článek

"Znepokojilo by nás, kdybychom se dozvěděli, že některá země manipuluje s komunikačními kabely. Nicméně vzhledem k utajované povaze operací prováděných ponorkami nezveřejňujeme žádné podrobnosti," uvedl americký armádní mluvčí William Marks.

Podle New York Times nicméně neexistují důkazy, že by k jakémukoliv poškození již došlo, Američané jsou ale v souvislosti se zvýšenou ruskou vojenskou aktivitou ve světě mnohem ostražitější.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podezřelých plaveb přibývá

Podle nejmenovaných námořních velitelů i zástupců zpravodajských služeb se významně navýšila ruská aktivita v blízkosti kabelů vedoucích ze Severního moře na severovýchod Asie a ve vodách v blízkosti Spojených států.

V září Spojené státy velmi podrobně sledovaly ruskou špionážní loď Jantar, která je vybavena dvěma hlubokomořskými ponorkami a pohybovala se u východního pobřeží USA směrem ke Kubě.

Právě na Kubě v blízkosti americké základny Guantánamo se nachází jeden z kabelů. Podle odborníků jsou ruské plavidlo i jeho ponorky vybaveny zařízením, které dokáže přeřezat kabely v hloubce několika kilometrů.

Kabely bývají často poškozeny lodními kotvami či během přírodních katastrof, tyto závady ale bývají rychle opraveny. Zástupci Pentagonu se však obávají, že Rusové se snaží najít "slabá místa" ve větších hloubkách, kde by bylo poškozený kabel mnohem těžší najít a opravit, napsal The New York Times.

Reklama

Související témata:

Výběr článků