Hlavní obsah

Rakousko přesunulo k Brennerskému průsmyku čtyři obrněné transportéry a 750 vojáků

4. 7. 2017, 14:01 – Vídeň • Aktualizováno 4. 7. 2017, 16:22
Právo, Novinky, ČTK, ivi, aš

Rakousko vyslalo do Tyrolska čtyři obrněné transportéry a 750 vojáků. Je připraveno je rozmístit v Brennerském průsmyku, pokud bude narůstat proud uprchlíků mířících do Itálie. V úterý to řekl bulváru Krone Zeitung rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil.

Foto: Eric Vidal, Reuters

Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil.

Článek

„Očekávám, že hraniční kontroly a pomocná mise (armády) budou brzy nevyhnutelné, jestliže se příliv uprchlíků do Itálie nezmenší,“ řekl Doskozil s tím, že 750 vojáků by bylo možné na hranici nasadit během tří dnů. Na hranici už armáda vyslala čtyři obrněné transportéry Pandur, upřesnil ministr.

„Nejde o tanky. Jsou to obrněná vozidla beze zbraní, která by mohla blokovat silnice. Už jsme je nasadili během migrační krize v letech 2015 a 2016 na hraničním přechodu (se Slovinskem) Spielfeld,“ řekl později mluvčí ministerstva obrany.

Sociálnědemokratického ministra obrany Doskozila podpořil i předseda koaličních lidovců a ministr zahraničí Sebastian Kurz. Rakousko je podle něj připraveno chránit svou hranici. K okamžitému zavedení kontrol na Brenneru vyzval předseda pravicově populistické FPÖ Heinz Christian Strache.

Kontroly na hraničním přechodu v Brennerském průsmyku, kterým vede hlavní silniční trasa ze střední Evropy do Itálie, by postihly na vrcholu sezóny i řadu turistů, upozornil rakouský tisk.

Rakousko hrozilo uzavřením průsmyku už loni. [celá zpráva]

Pak tam postavilo krátký plot. [celá zpráva]

Pobouřená Itálie chce Vídeň pranýřovat 

Italská vládní Demokratická strana (PD) přípravy Rakouska na hraniční kontroly v Brennerském průsmyku okamžitě kritizovala. Evropská komise by měla okamžitě zahájit s Rakouskem řízení o porušení unijních smluv, stejně jako to učinila před dvěma týdny s Polskem, Maďarskem a Českou republikou, uvedla na Facebooku mluvčí PD pro evropské otázky Marina Berlinghieriová. Rakousko podle ní porušuje „veškerou solidaritu a veškerá pravidla“.

Řím už si také předvolal rakouského velvyslance.

Sobotka Rakušany chápe

Podle českého premiéra je krok Rakouska pochopitelné opatření. „Pro mě to není žádné velké překvapení, protože kolegové z Rakouska často vyjadřovali obavu z toho, že pokud dojde ke zhoršení situace v Itálii, budou muset přijmout přísnější bezpečnostní opatření na rakousko-italské hranici,“ řekl Sobotka po jednání s maďarským kolegou Viktorem Orbánem v Budapešti.

Předvolební tah? 

Podle starosty italské pohraniční obce Brenner Franze Kompatschera je situace v oblasti nyní klidná: „Máme tady celkem málo uprchlíků. V minulosti už jsme zažili mnohem horší časy.“ Podle něj Doskozilovo prohlášení souvisí s říjnovými parlamentními volbami v Rakousku.

Itálie je nyní hlavní vstupní branou migrantů do Evropy. Po loňském uzavření takzvané balkánské stezky se většina migrantů snaží na starý kontinent dostat od břehů severní Afriky přes Středozemní moře.

Od začátku roku do Itálie tímto způsobem dorazilo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přes 85 000 migrantů. Celkem se do Evropy přes Středozemní moře dostalo už letos více než 101 000 migrantů. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků