Hlavní obsah

Putin nařídil ruským jednotkám návrat do kasáren

19. 5. 2014, 10:41 – Moskva • Aktualizováno 19. 5. 2014, 11:36

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministru obrany, aby se vojenské jednotky, které se zúčastnily cvičení v oblastech sousedících s Ukrajinou, vrátily do kasáren. Oznámila to v pondělí agentura ITAR-TASS. Je to už druhé takové oznámení Kremlu. Severoatlantická aliance opět žádný pohyb nezaznamenala.

Foto: Ria Novosti, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin

Článek

Není jasné, kolik vojáků se má stáhnout. Krok však podle AP může naznačovat Putinovu ochotu přispět ke snížení napětí okolo ukrajinské krize, nejvážnější ve vztazích mezi Ruskem a Západem od konce studené války.

NATO však žádné stahování nezaznamenalo. "Neregistrujeme žádný pohyb, který by tuto informaci potvrzoval," citovala agentura Reuters anonymní zdroj z centrály aliance.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

O stažení už jednou mluvil, ale žádné nebylo

Severoatlantická aliance koncem dubna odhadovala, že u hranic s Ukrajinou se nachází téměř 40 000 ruských vojáků, což vzbuzovalo obavy Kyjeva z případného ruského vpádu na východ Ukrajiny, již částečně ovládaný proruskými povstalci v Doněcké a Luhanské oblasti. Putin dříve tvrdil, že vojska od hranic již stáhl, ale Spojené státy a NATO žádné známky stažení nezaznamenaly.

"V souvislosti s ukončením jarní fáze přípravy vojsk, počítající s jejich přemístěním a odehrávající se zejména na cvičištích v Rostovské, Belgorodské a Brjanské oblasti, prezident Vladimir Putin dal rozkaz ministru obrany Sergeji Šojguovi vrátit jednotky, které se zúčastnily cvičení, do míst stálého rozmístění a pokračovat ve výcviku na nejbližších cvičištích," oznámil Kreml.

Rozkaz k návratu vojáků do kasáren vydal Putin i dříve, ale vzápětí začala u hranic nová cvičení. Kyjev minulý týden protestoval proti tomu, že Rusko připravilo na ukrajinské prezidentské volby, které se mají konat 25. května, rozsáhlé letecké cvičení.

Vyzval k ukončení akcí proti separatistům

Putin současně s nejnovějším rozkazem k návratu do kasáren uvítal "první kontakty mezi Kyjevem a stoupenci federalizace s cílem navázat přímý dialog, kterého by se měly zúčastnit všechny zúčastněné strany" konfliktu. Vyzval také ukrajinskou vládu, aby okamžitě ukončila "trestnou operaci" proti separatistům na východě země.

Ještě dříve, v rozhovoru pro čínská média, Putin podle ITAR-TASS kritizoval "běsnění neonacistických sil" na Ukrajině, kde "rozpoutaly opravdový teror proti pokojným lidem".

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků