Hlavní obsah

Přední rakouskou novinářku našli podchlazenou pod mostem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Rakouská policie v pátek pod mostem u řeky Inn našla novinářku Alexandru Föderlovou-Schmidovou, která se pohřešovala od čtvrtečního dopoledne. Přední rakouská žurnalistka je naživu, je ale silně podchlazená, uvedl internetový portál rakouského bulvárního listu Kronen Zeitung. Föderlová-Schmidová v pondělí předběžně odstoupila z postu zástupkyně šéfredaktorů německého listu Süddeutsche Zeitung (SZ) kvůli obvinění z plagiátorství.

Foto: Profimedia.cz

Alexandra Föderlová-Schmidová (druhá zleva) na Noci evropského hospodářství

Článek

Novinářku policista pod mostem objevil okolo jedenácté hodiny dopoledne, napsal list Kronen Zeitung. Žena byla podchlazená, ale reagovala, napsal deník s tím, že záchranáři redaktorku převezli do nemocnice.

Ve čtvrtek dopoledne policisté po nahlášení pohřešované osoby s pátráním začali v oblasti města Braunau am Inn, do akce se zapojili také hasiči z rakouské i německé strany.

Německý Passauer Neue Presse napsal, že pátrání se týká Föderlové-Schmidové. Na břehu se našly věci, které jednoznačně patřily 53leté novinářce, uvedl rakouský deník Die Presse na svých internetových stránkách. Policie ve čtvrtek potvrdila, že pátrá „po pohřešované dámě“ na obou březích Innu. Podle portálu Merkur.de také psala, že v tomto případě existuje „možnost sebevraždy“.

Föderlová-Schmidová 27 let pracovala pro rakouský list Der Standard, v roce se 2007 se stala jeho šéfredaktorkou. Byla první ženou v Rakousku, která se na tuto pozici v nějakém deníku vypracovala. Později přešla do Süddeutsche Zeitung, kde působila jako zpravodajka v Izraeli a od roku 2020 jako zastupující šéfredaktorka tohoto liberálního listu.

Ruské úřady zadržely rusko-americkou novinářku Alsu Kurmaševovou

Evropa

Loni v prosinci německý portál Medieninsider zveřejnil článek, ve kterém se psalo o tom, že v příspěvcích Föderlové-Schmidové se objevují části, „které nepocházejí od ní ani Süddeutsche Zeitung“. Novinářka to přitom v textech nezmínila, uvedl Medieninsider. Některé pasáže pocházely z materiálů německé Spolkové centrály pro politické vzdělávání, týdeníku Der Spiegel nebo deníku Die Welt. Novinářka připustila, že „možná až příliš doslovně přejímala“.

Agentura DPA napsala, že vedení redakce Süddeutsche Zeitung kvůli obviněním na adresu novinářky povolalo tříčlennou odbornou komisi. Její úlohou je ověřit, zda Föderlová-Schmidová při psaní textů „postupovala nečestně, a porušila tak novinářské standardy“.

Po zveřejnění článku v Medieninsider rakouský vědec Stefan Weber, který stojí v čele centra proti opisování ve vědě a říká si Lovec plagiátů, začal zkoumat magisterskou a dizertační práci Föderlové-Schmidové z let 1993 a 1996. Merkur.de píše, že se kvůli tomu na něj obrátili zástupci zpravodajského portálu NiUS, který je považován za pravicově populistický. Weber říká, že svoji činnost nepovažuje za pronásledování, ale za profesionální výzkumnou práci. V úmyslu měl prověřovat také asi 7000 článků z deníku Der Standard a 400 textů ze Süddeutsche Zeitung, které Föderlová-Schmidová během své kariéry napsala.

Ve čtvrtek brzy ráno dostal Weber od novinářky e-mail, ve kterém mu psala, že „se toho dozvěděla hodně o médiích, mechanismech, lidech a obchodech“. Dodala, že „alespoň tenhle hon skončí“, píše Merkur.de.

Vrtulník zachránil dva české horolezce, kteří uvázli na Grossglockneru

Evropa

Reklama

Výběr článků

Načítám