Článek
„Byl zatčen za spáchání trestného činu a francouzskému velvyslanectví bylo zasláno oficiální oznámení o jeho situaci,“ řekl Arákčí francouzskému listu Le Monde bez dalších podrobností.
Monterlos se pro ambiciózní cyklistickou výpravu rozhodl před začátkem studia na vysoké škole, podle svých dřívějších vyjádření chtěl „vystoupit ze své komfortní zóny“ a cestu bral i jako gesto na podporu životního prostředí. Připouštěl přitom, že jeho cesta přes Írán byla zdrojem debat s blízkými.
„Musíte si uvědomit, že to není Azurové pobřeží, a samozřejmě dodržovat určitá opatření, ale zatím to byl skvělý zážitek,“ psal Monterlos na Instagramu 12. června. Krátce poté se po něm slehla zem.
„Je to znepokojivé, protože Írán má úmyslnou politiku braní rukojmích ze Západu,“ komentoval to tehdy francouzský ministr zahraničí Laurent Saint-Martin, který upozornil, že francouzská diplomacie před cestami do Íránu již delší dobu varuje.
Francouzské ministerstvo zahraničí nyní uvedlo, že je v kontaktu jak s íránskými úřady, tak s Monterlosovou rodinou. S ohledem na mladíkovou bezpečnost ale případ nechce dál komentovat.

Demonstrace za propuštění Jacquese Parise a Cécile Kohlerové v Paříži. Snímek z června 2025
Vztahy mezi Paříží a Teheránem byly napjaté už před tímto incidentem. Írán již více než tři roky drží dva další francouzské občany, Jacquese Parise a Cécile Kohlerovou. Čtyřicetiletá učitelka a její dvaasedmdesátiletý přítel byli zatčeni v poslední den své dovolené a obviněni ze špionáže pro Izrael, teoreticky jim tak hrozí i trest smrti.
Oba byli po nedávných izraelských vzdušných úderech přemístěni z nechvalně známé teheránské věznice Evín a francouzští konzulární úředníci je naposledy viděli 1. července. Paříž ale neví, kde se dvojice nachází nyní.
Odhaduje se, že Írán zadržuje přibližně 20 evropských občanů obviněných ze špionáže pro Izrael, přičemž mnoho případů nebylo zveřejněno, podotkla v této souvislosti francouzská stanice RFI.