Hlavní obsah

Nashledanou zítra, pedofilové, loučil se Sarkozy s novináři

24. 11. 2010, 22:06

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy neunesl minulý týden tlak médií v souvislosti s jeho možnou rolí v korupční aféře kolem prodeje francouzských ponorek Pákistánu v roce 1994. Během setkání s novináři je nejprve poučoval o tom, že si nemohou jen tak o něčem psát bez důkazů, a aby podložil svoje slova, obvinil žertem jednoho z nich z pedofilie. Později se se skupinou podle něj zřejmě vtipně rozloučil.

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy

Článek

Nyní na to na svých internetových stránkách upozornily některé francouzské listy a všimly si toho i tiskové agentury.

"A co vy? Nic proti vám vůbec nemám, ale vypadá to, že jste pedofil. Kdo mi to řekl? Jsem jen o tom hluboce přesvědčen. Můžete se nějak ospravedlnit?" řekl Sarkozy v pátek v Lisabonu na summitu NATO při rozhovoru s novináři, kdy jeho výroky měly jít striktně mimo záznam.

"Žijeme ve světě bláznů," reagoval Sarkozy na jejich dotazy. Dal najevo, že je zcela absurdní, aby dával záležitost kolem prodeje ponorek zpětně vyšetřovat na základě podle něj zcela nepodložených spekulací. A aby dovedl záležitost do konce, hovořil o pedofilii. Také když se s novináři loučil, řekl: "Nashledanou zítra, pedofilové!"

Novináři se ho dotazovali, jaká byla jeho role ohledně smlouvy o prodeji ponorek, jejíž součástí mělo být i "všimné" pákistánským zástupcům, z kterého se měla velká část naopak vrátit do Francie na financování prezidentské kampaně na zvolení tehdejšího premíéra Edouarda Balladura hlavou státu. Sarkozy byl tehdy Balladurovým ministrem rozpočtu. Volby v roce 1995 nakonec vyhrál Jacques Chirac.

Špinavé peníze

Špinavé peníze do Pákistánu nedorazily a podle některých názorů ve Francii to vedlo k pomstě pákistánských činitelů v podobě pumového útoku z roku 2002 proti francouzským inženýrům, který stál životy 11 z nich. Oficiálně je z atentátu podezřelá teroristická organizace al-Káida.

Sarkozyho politický rival na pravé straně politické scény Dominique de Villepin, který se chystá v roce 2012 kandidovat na prezidenta, otázku v těchto dnech opět rozvířil.

Není to poprvé, co Sarkozy takto "ujel". Před dvěma a půl roku například rozčeřil mediální hladinu při incidentu na zemědělské výstavě v Paříži. Reagoval slovy "Tak odprejskni, blbečku" na to, že jeden návštěvník výstavy mu odmítl stisknout podávanou ruku, protože by se prý ušpinil. Jeho slova byla zřetelně slyšet. Opozice a část tisku to halasně kritizovaly, zatímco vládní představitelé se snažili Sarkozyho omlouvat.

Reklama

Výběr článků