Hlavní obsah

Zaútočíte na anektovaná území, zaútočíte přímo na Rusko, hrozí Kreml

30. 9. 2022, 11:45 • Aktualizováno 30. 9. 2022, 14:38

Moskva bude považovat útok na ukrajinská území, která hodlá anektovat, za agresi vůči Rusku samotnému. Podle agentury TASS to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko podle něj v pátek anektuje čtyři území, přestože je nemá v současnosti celá pod kontrolou.

Foto: Profimedia.cz

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov

Článek

Podle Peskova se čtyři anektované části Ukrajiny stanou nedílnou součástí Ruska, a proto by jakýkoli útok na ně znamenal agresi vůči celému Rusku.

Peskov podle serveru The Guardian uvedl, že se Rusko chystá „de iure“ v pátek anektovat čtyři ukrajinská území, i když je nemá v současnosti celá pod kontrolou. Týká se to oblastí Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské.

Putin má podle svého mluvčího Peskova při slavnostní ceremonii v Kremlu podepsat anexi ukrajinských území v 15:00 moskevského času (14:00 SELČ). Peskov avizuje, že Putin přednese „významný projev“. Podle Reuters se už na Rudém náměstí připravuje tribuna a celoplošné obrazovky s nápisy „Doněck, Luhansk, Záporoží, Cherson –⁠ Rusko!“, není ale potvrzeno, že tam Putin vystoupí.

Anexi čtyř ukrajinských oblastí odsuzuje mezinárodní společenství jako nezákonnou. Putin si jako záminku k anexi vzal zinscenovaná referenda, podle nichž měli místní souhlasit s připojením k Rusku. Jsou však nezákonná a neuznávají je ani někteří spojenci Ruska, například Kazachstán nebo Srbsko.

Reklama

Výběr článků